sobota, 21 júl 2018 00:52

Hokejový kemp v Martine navštívia desiatky detí

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Hokejový kemp v Martine navštívia desiatky detí Hokejový kemp v Martine navštívia desiatky detí

Tento rok sa koná v Martine už 15. ročník hokejového kempu Hockey Ministry International (HMI), ktorý je organizovaný v spolupráci s miestnou organizáciu YMCA Martin. Do kempu sú zapojení aj tréneri a ľudia z hokejového klubu HK Martin a MHA Martin.

Kemp HMI je jedinečný hlavne tým, že je to kresťanský hokejový kemp. Deti si tu teda rozvíjajú nie len hokejové zručnosti, ale prostredie dáva mladým hokejistom možnosť nahliadnuť aj do iných tém a hodnôt. Ďalším, čím sa tento kemp odlišuje od iných, je hokejová angličtina a tréneri z Kanady.

 

„Tento rok nám prisľúbili účasť dvaja tréneri, ktorí trénovali v NHL, je to Chico Resch, ktorý ešte aktívne pracuje v štruktúrach New Jersey Devils. Je to tréner brankárov a vyhral Stanley Cup s New York Islanders. Novinkou je tréner Paul Baxter, ktorý bol 11 rokov trénerom v NHL, vlastnil aj hokejový klub a má veľké skúsenosti s trénovaním. Obaja majú veľké hráčske skúsenosti v NHL. Okrem týchto dvoch trénerov prídu ešte ďalší dvaja až traja Kanaďania, ktorých mená budeme priebežne zverejňovať. Sú tu aj tréneri z Martina, napr. Tomáš Pšenka, ktorý niekoľko rokov pôsobí na trénerských pozíciách v slovenských mládežníckych reprezentáciách. Do kempu sú tak isto zapojení aj hráči, ktorí pochádzajú hlavne z Martina, je to napr. Rado Somík či Andrej Novotný, a tak isto máme aj mladých trénerov, ktorí študujú v Bratislave na FTVŠ, ktorí nám pomáhajú či už s tréningovou časťou, alebo organizačnými vecami a prípravou,“ informuje Igor Pĺž, riaditeľ kempu.

 

 

Všetci účastníci budú ubytovaní v Hoteli Victoria, ktorý kempu poskytol nadštandardné podmienky. Okrem ubytovania majú hráči a realizačný tím k dispozícii aj wellness, kde sa môžu zregenerovať. „Čo sa týka stravy, Hotel Victoria má vlastnú farmu, čiže všetko, čo si dokážu sami dochovať, dopestovať a pripraviť, či už je to mäso, chlieb, všetko je lokálne a z ich vlastných chovov, čo je ďalšia výhoda, že je o deti takto ukážkovo postarané,“ dodáva Igor Pĺž.

 

Deti majú nadštandardný aj večerný program, kde sa vždy predstaví niektorý z pozvaných hráčov, legiend alebo z ešte aktívne pôsobiacich hráčov, či už na Slovensku alebo v zahraničí, a porozpráva deťom svoj životný príbeh. „Spolupracujeme aj s Centrom kresťanského vzdelávania v Martine, Evanjelickým bilingválnym gymnáziom a Evanjelickým zborom, ktorí nám zabezpečujú hudobný doprovod večerných programov, takže o deti je dobre postarané aj mimo hokejového času,“ dopĺňa Igor Pĺž.

 

 

Hráči sú denne dvakrát na ľade, doobeda hodinu a pol a poobede jednu hodinu. Doobeda je to o pol hodinu dlhšie, nakoľko ešte prebieha powerskating, čo je škola korčuľovania pod vedením kanadských trénerov. Po rannom tréningu majú deti suchý tréning pod dozorom odborných kondičných trénerov v okolí zimného štadiónu, či už je to vonkajšia plocha alebo vo vnútri, kde je teraz aktuálne prerobená telocvičňa. Následne majú hráči obed, po ktorom nasleduje chvíľka na oddych. Po ňom jedna skupina zamieri naspäť na ľad, druhá má hokejovú angličtinu a wellness. Na záver dňa sa môžu hráči tešiť na večeru a večerný program.

 

Igor Pĺž ďalej ozrejmuje: „Tým, že máme hokejovú podporu aj z Kanady, od niektorých rodičov a partnerov, ktorých nie je veľa, dokážeme kemp robiť, dá sa povedať, za minimálne náklady. Tento kemp je omnoho lacnejší ako tie klasické, nakoľko všetci dobrovoľníci pracujú bez nároku na odmenu. Všetci to robia skôr ako poslanie, a chcú deťom pomôcť. Tréneri a realizační tím sa deťom venujú aj nad rámec svojich povinností. Ľudia si berú dovolenky, niektorí cestujú cez pol Slovenska a niektorí i cez pol zemegule. Takže dá sa povedať, že je to aj taká dobročinná vec.“ 

 

Kapacita kempu je tento rok stanovená na 60 detí. Jedna skupina je zhruba po 25-30 detí a tá sa ešte delí na menšie skupinky, aby sa mohli tréneri deťom individuálne venovať. Na kempe sa bude deťom venovať celkom osem trénerov. Kempy HMI sa každoročne konajú okrem Slovenska aj v Česku, Švédsku, Švajčiarsku, Ukrajine, USA a Kanade. Deti od 7 do 14 rokov sa mohli prihlásiť nie len z Martina, ale aj iných miest a krajín.

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.

Doprava v regióne