Každoročné porovnávanie slovenských pôrodníc prebieha už sedem rokov. Vďaka projektu Sprievodca pôrodnicami majú budúce matky k dispozícii prehľad a zároveň komplexné informácie o slovenských pôrodniciach. Hodnotenie prebiehalo v online aplikácii od augusta 2017 do konca mája 2018. Rebríček za rok 2018 bol zostavený z 2 944 platných hlasov.
Hodnotenie pôrodníc sa skladá z dvoch častí, a to z hodnotenia mamičiek a expertného hodnotenia
U matiek sa zisťovala spokojnosť s priebehom pôrodu a následnou popôrodnou starostlivosťou o matku a dieťa. Výsledky hovoria, že ženy boli najviac spokojné s odbornosťou zdravotníckeho personálu, s umožnením prítomnosti sprevádzajúcej osoby a s vybavením pôrodníckeho traktu. Prvú priečku v hodnotení mamičiek obsadila Univerzitná nemocnica Martin. Druhé a tretie miesto patrí Nemocnici s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi a Gynekologicko-pôrodníckej nemocnici Koch Bratislava. „Vysoko si vážime hodnotenie rodičiek našej pôrodnice a ďakujeme im za podporu. Citlivo vnímame ich názory, pripomienky, spätnú väzbu, podávanú napr. aj v podobe dotazníkov, ktoré nám vyplňujú a vrátia po pôrode“ tvrdí profesor Pavol Žúbor, prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK a UN v Martine.
53 pôrodníc okrem rodičiek posudzovali aj odborníci. V hodnotení expertov najlepšie obstáli Fakultná nemocnica v Trenčíne, Univerzitná nemocnica v Martine a Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská. Health Policy Institute (HPI) na základe komunikácie s pôrodnicami vyhodnotil medicínske indikátory kvality. Obe hodnotenia sa následne spojili v celkovom hodnotení, v ktorom bola zohľadnená odlišná náročnosť zdravotnej starostlivosti v rôznych zdravotníckych zariadeniach. Zámerom iniciátorov prieskumu je oceniť tých, ktorí sa snažia svoje služby vylepšovať a prispôsobovať ich potrebám matiek a detí a zároveň motivovať ostatné zdravotnícke zariadenia k neustálemu zlepšovaniu poskytovaných služieb.
Prieskum odhalil aj miesta, v ktorých má slovenské pôrodníctvo stále nedostatky
Až 53,67% matiek nebolo spokojných s prvým priložením bábätka v prvých dvoch hodinách po pôrode, 75,9% nie je spokojných s kvalitou predpôrodnej prípravy a 77,1% sa stretlo s nedostatočnou podporou dojčenia. Podľa profesora Žúbora je nevyhnutné komunikovať s matkami od začiatku tehotenstva. Dôsledná predpôrodná príprava, kde sa zdravotnícky pracovník odborne ale zrozumiteľne a ľudsky porozpráva o očakávaniach ženy pri pôrode a jej predstavách umožňuje bezpečnejší priebeh pôrodu a jeho príjemné prežitie zo strany rodičky a jej partnera. Je potrebné vnímať potrebu žien a požiadavky, umožniť im vytvoriť si určitý vzťah k pôrodnici a pôrodnej asistentke. Výsledky prieskumu sú smerodajným signálom pre slovenské pôrodnice, ktoré môžu postupne odstraňovať všetky nedostatky spojené s manažmentom pôrodu, technickým zabezpečením ako aj zlyhaním v prípade nedostatočnej súčinnosti zo strany zdravotníckeho personálu.