štvrtok, 04 apríl 2013 00:00

„Veľká noc v Tulipe“ prilákala stovky návštevníkov

Ohodnotiť túto položku
(12 hlasov)
„Veľká noc v Tulipe“ prilákala stovky návštevníkov „Veľká noc v Tulipe“ prilákala stovky návštevníkov

Veľkonočné sviatky majú v Turci bohatú tradíciu. Zvyky, ktoré sa s nimi spájali, sa však pomaličky vytrácajú z domácností. A tak pre všetkých tých, ktorí si ich chceli priblížiť a zároveň stráviť príjemné popoludnie s rodinou či priateľmi, pripravilo TULIP Center Martin v sobotu, 30.3.2013 podujatie plné veľkonočných zvykov a tradícií v podaní folklórnych súborov Turiec a Fatran. O tom, že záujem bol veľký a podujatie navštívilo množstvo ľudí, sme sa presvedčili sami.

Tanečné a hudobné vystúpenia sprevádzali aj ukážky rôznych remesiel. Našu pozornosť upútalo zdobenie vajíčok opletaním drôtom a maľovaním voskom. Šikovné prsty žien vytvárali nádherné kraslice. „Spoločne sa venujeme tradíciám snažíme sa ich udržiavať. Skúšame rôzne techniky zdobenia vajíčok, či už voskom, dierkovaním, tzv. madeirové kraslice, alebo teraz som sa naučila novú techniku opletaním drôtikom“, prezradila nám Zuzka, ktorá je zároveň aj speváckou vedúcou Detskej folklórnej skupiny Turiec. „Zdobeniu vajíčok voskom sa venujem už 35 rokov, prakticky od detstva“, povedala nám druhá Zuzka, ktorej ratolesti práve vystupovali na pódiu (foto nižšie).

Nechýbali ani ukážky pletenia korbáčov, o ktoré bol zo strany návštevníkov veľký záujem. „Folklór je nielen tanec a spev, ale aj zvyky, tradície a múdrosť predkov,“ stíhal sa s nami rozprávať popri pletení korbáčov tanečný pedagóg Detskej folklórnej skupiny Turiec (foto nižšie). „Keďže je Veľká noc vždy v inom období, je treba vedieť kedy prútiky narezať, ako si ich pripraviť. Napríklad teraz prišli sviatky skoro, prútiky nestihli nasať do seba vodu, sú tvrdé, zle sa s nimi robí, lámu sa. Vtedy treba prútiky narezať skôr aspoň týždeň a namočiť doma do vody, aby nabrali vlhkosť. A toto všetko naši predkovia vedeli“.

Neprehliadnuteľná bola aj výstavka krásnych kvetinových záhradiek o ktoré sa postarali deti zo základných škôl v Martine. Každý z návštevníkov OC TULIP môže do konca mesiaca apríl hlasovať za najkrajšiu záhradku.


 
Opýtali sme sa aj niekoľkých návštevníkov, ako sa im páči podujatie

Prišli sme aj s vnučkou pozrieť zvyky, tradície, zároveň stráviť popoludnie, lebo vonku je zima. Prišli sme neskôr, takže sme nestihli všetko. Vnučka hlavne chcela vidieť živé zvieratká, ale tie sa im asi nepodarilo zaistiť pre zlé počasie.“ Eva, 35r. , Martin: „My sme to spojili s nákupom, je to dobre, že je takáto akcia, hlavne pre deti, vidia zvyky, tradície, kúpili sme už aj korbáč“. Dodržiavate aj vy nejaké tradície spojene s veľkonočnými sviatkami? „Kedysi viac, teraz je menej času, ale vyzdobené mám a samozrejme nechýbajú vajíčka.“ Ján, 57 rokov, Martin: „Nebol som pozrieť, nakúpim a idem domov, príde dcéra na návštevu. Tradície poznám, ale teraz už ľudia menej dodržujú zvyky, je iná doba, aj sa menej navštevujú“. Dodržiavate aj vy nejaké tradície spojene s veľkonočnými sviatkami? „Tak áno, manželka pripraví čo je zvykom, šunku, šalát, a určite symbolicky vyšibem aj manželku aj dcéru“.

 

Autor: Renáta Rudinská © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn