štvrtok, 06 september 2018 08:56

Slovensko prilákalo ďalších turistov, rast návštevnosti pokračuje

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Slovensko prilákalo ďalších turistov, rast návštevnosti pokračuje Slovensko prilákalo ďalších turistov, rast návštevnosti pokračuje

Dovolenka na Slovensku je stále dobrý nápad. Počet hostí v prvom polroku 2018, ktorí na Slovensku strávili minimálne jednu noc, dosiahol viac ako 2,5 milióna. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to nárast o takmer 4 percentá. Návštevnosť Slovenska tak nepretržite rastie už štvrtý rok za sebou.

„Čísla návštevnosti stúpajú a turizmus zastáva dôležité postavenie aj v našej ekonomike, čo nás veľmi teší. Je dôležité, aby sme v tomto trende pokračovali, skvalitňovali naše služby a ponúkali turistom potenciál, ktorý tu máme. Aby si hostia odnášali zo Slovenska len tie najkrajšie zážitky a mali tak dôvod vrátiť sa opäť,” povedal minister dopravy Arpád Érsek.

 

Hostia na Slovensku počas prvých šiestich mesiacov tohto roka strávili cca 6,9 mil. nocí, čo je nárast o 3,8 percenta. V priemere sa u nás ubytovali na 2,7 nocí. Z regiónov dominovali najmä Žilinský, Bratislavský a Prešovský kraj. Samotní Slováci naďalej prejavujú záujem tráviť svoj dovolenkový čas v domovine. Tvorili 61 percent celkovej návštevnosti, pričom do rôznych kútov našej vlasti ich zavítalo viac ako 1,5 milióna.  Medziročne ich počet stúpol o takmer 3 percentá. K najviac obľúbeným lokalitám u Slovákov patrili Poprad, Bratislava, Liptovský Mikuláš, Žilina a Košice.

 

Zahraniční hostia tvorili 39 percent všetkých turistov a na Slovensku sa ich ubytovalo približne 1 milión. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku ich počet  vzrástol o takmer 5 percent.  Najviac zahraničných návštevníkov prišlo tradične zo susedných štátov  a Nemecka (spolu 62 %).  Z nich najpočetnejšou skupinou boli hostia z Českej republiky (29 %), Poľska (11 %), Nemecka (8 %), Maďarska (5 %), Rakúska (5 %) a Veľkej Británie (4 %). Z pohľadu počtu hostí, najviac turistov na Slovensku pribudlo z Českej republiky (+27 tis.), Poľska (+10 tis.) a Číny (+6 tis.).  Dovolenkári spoza hraníc vyhľadávali najmä Bratislavu, Poprad, Liptovský Mikuláš, Košice, Žilinu a Ružomberok.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn