pondelok, 10 september 2018 09:35

Prvý majster Slovenska v orbe konskými dvojzáprahmi jednoradličným pluhom je z Turca

Prvý majster Slovenska v orbe konskými dvojzáprahmi jednoradličným pluhom je z Turca Prvý majster Slovenska v orbe konskými dvojzáprahmi jednoradličným pluhom je z Turca

Orať lány poľa s koňom zapriahnutým k pluhu si mnohí z nás ani nedokážu predstaviť. Obrábanie pôdy týmto spôsobom bol pritom ešte začiatkom minulého storočia u nás pomerne bežné a pre každého roľníka životná nutnosť.

V súčasnosti už orať koňmi dokáže len málo ľudí. A tých, ktorí by si v tejto oblasti trúfli i súťažiť, je ešte menej. Našťastie, pár skúsených oráčov na Slovensku ešte pôsobí a svoju silu i fortieľ prišli predviesť na „Prvé Otvorené majstrovstvá Slovenska v orbe konskými dvojzáprahmi jednoradličným pluhom“, ktoré sa konali 8. septembra 2018 v Senohrade, okres Krupina. Majstrovstvá organizovalo miestne Poľnohospodárske družstvo v Senohrade.

 

Na majstrovstvách súťažilo až desať dvojzáprahov. Porota posudzovala dvanásť kritérií. Kvalitatívnych bolo desať a dve boli zamerané skôr na dojem z ustrojenia záprahu. Porota pri kvalite orby hodnotili napríklad priamočiarosť brázdy, jej hrebeňovistosť, zaoranie rastlinných zvyškov či predpísanú 15-centimetrovú hĺbku orby.

 

Ako každá súťaž, aj táto mala svojho víťaza. Stal sa ním Martin Veterník z Príboviec, druhý skončil Jozef Halás z Nového Mesta nad Váhom, tretí Ľubomír Chromek z Turčianskych Kľačian.

 

orba kone
orba kone
orba kone
orba kone
orba kone
orba kone

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Ľubomír Žila

Prispievateľ Turiec Online

Nadšenec pre regionálnu históriu

Reklama

Mesačný kultúrny program

  • Kino Strojár
  • Turčianska galéria
  • SKD Martin
  • Mesto Martin