Reklama
pondelok, 10 september 2018 09:35

Prvý majster Slovenska v orbe konskými dvojzáprahmi jednoradličným pluhom je z Turca

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Prvý majster Slovenska v orbe konskými dvojzáprahmi jednoradličným pluhom je z Turca Prvý majster Slovenska v orbe konskými dvojzáprahmi jednoradličným pluhom je z Turca

Orať lány poľa s koňom zapriahnutým k pluhu si mnohí z nás ani nedokážu predstaviť. Obrábanie pôdy týmto spôsobom bol pritom ešte začiatkom minulého storočia u nás pomerne bežné a pre každého roľníka životná nutnosť.

V súčasnosti už orať koňmi dokáže len málo ľudí. A tých, ktorí by si v tejto oblasti trúfli i súťažiť, je ešte menej. Našťastie, pár skúsených oráčov na Slovensku ešte pôsobí a svoju silu i fortieľ prišli predviesť na „Prvé Otvorené majstrovstvá Slovenska v orbe konskými dvojzáprahmi jednoradličným pluhom“, ktoré sa konali 8. septembra 2018 v Senohrade, okres Krupina. Majstrovstvá organizovalo miestne Poľnohospodárske družstvo v Senohrade.

 

Na majstrovstvách súťažilo až desať dvojzáprahov. Porota posudzovala dvanásť kritérií. Kvalitatívnych bolo desať a dve boli zamerané skôr na dojem z ustrojenia záprahu. Porota pri kvalite orby hodnotili napríklad priamočiarosť brázdy, jej hrebeňovistosť, zaoranie rastlinných zvyškov či predpísanú 15-centimetrovú hĺbku orby.

 

Ako každá súťaž, aj táto mala svojho víťaza. Stal sa ním Martin Veterník z Príboviec, druhý skončil Jozef Halás z Nového Mesta nad Váhom, tretí Ľubomír Chromek z Turčianskych Kľačian.

 

orba kone
orba kone
orba kone
orba kone
orba kone
orba kone

Ľubomír Žila

Prispievateľ Turiec Online

Nadšenec pre regionálnu históriu

Reklama

Doprava v regióne