Reklama
utorok, 11 september 2018 21:41

Ján Kurtík: starostlivosť o koňa je veľká zodpovednosť

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Ján Kurtík: starostlivosť o koňa je veľká zodpovednosť Ján Kurtík: starostlivosť o koňa je veľká zodpovednosť

Dlhoročného podkúvača Jána Kurtíka, ktorý navštevuje viacerých koniarov aj v našom regióne sme stretli v Diakovej a porozprávali sme sa o jeho remesle. Už názov korektúra kopýt nám naznačuje, že je kopýtko treba skorigovať a upravovať. Táto procedúra sa u koní robí preto, aby sa kopýtko udržiavalo v optimálnom zdraví, uhloch a správne sa vyvíjalo. 

Úprava kopyta by sa mala optimálne vykonávať každých 8 týždňov. Samozrejme, prax môže byť iná. „Niekedy to u toho koníčka rastie rýchlejšie, interval môže byť skrátený aj na 6 týždňov, inokedy koníčkovi kopyto rastie pomalšie a to sa môže natiahnuť aj na tých 10 týždňov. Platí to aj pri kutí koňa, keď sa mu dávajú podkovy a kedy sa musí každých 8 týždňov prekúvať, pretože sa na podkovách uvoľňujú nity. Kopýtko dokáže narásť zhruba 10 mm za mesiac pokiaľ sa koník nehýbe. Pri pohybe si ho kôň čiastočne odiera a závisí aj od povrchu, po akom behá, či je tvrdý alebo mäkší,“ vysvetľuje podkúvač z Jasenovej Ján Kurtík.

 

 

Keď sa kopýtko zanedbá a nechá prerásť, začne sa tlačiť a vyrastať dopredu, zatvárajú sa päty a kriví sa. Všetko so všetkým súvisí. Zlý postoj kopyta následne ústi do problému so šľachami, ktoré koňovi puchnú, pretože je kopyto v zlom uhle. Po jeho vystrúhaní je kopyto ešte 2-3 dni citlivé. „Je to ako keď si nechty ostriháte trošku viacej ako by ste chceli, tak to cítite a možno to aj niekedy trochu zabolí. U koníčka je to to isté, preto ho netreba hneď po vystrúhaní vyhnať na nejaký štrkový podklad pretože by trpel. O jazdení to už ani nehovorím. To je nerozum,“ približuje podkúvač. Rohovina potrebuje trošku vytvrdnúť a zoschnúť v priebehu jedného až dvoch dní. Po správnom skorigovaní môže kopýtko opäť presne a pravidelne rásť, bez vzniku deformácií.

 

Ako priznáva Ján Kurtík, korigovať kopýtka koňom chodí po polovici Slovenska

 

Chovať koníka je taký spoločenský boom. Sú ľudia, ktorí majú motorku, bazén na dvore, majú pekné auto a rozmýšľajú, čo ešte nemajú. A hneď ich napadne, že koňa.“  Počty koní na Slovensku viditeľne stúpajú. Boli roky, keď bolo na Slovensku okolo 9000 koní, čo bolo alarmujúco málo. Dnes sa zhruba za 13 rokov stavy vyšplhali na 15000 kusov. „Čo je však smutné, pribúda nám veľa krížencov. Sú tabuľky a počty narodených žriebät a až 60% na Slovensku sa rodí krížencov. Je to taký domáci chov, ktorý si ľudia robia sami doma, sused so susedom, možno za fľašku alebo vrecko zemiakov a ten plemenný materiál, ktorý na Slovensku máme, sa nejakým spôsobom nevyužíva a nenapreduje. Viem, všetko je otázka peňazí,“ referuje podkúvač. Potom sa tieto kone, ktoré majú aj vo svojom pase napísané, že sú kríženec, rodia s rôznymi deformáciami, ktoré sú najväčšie práve na kopytách a veľmi často sa dedia.

 

jan-kurtik
jan-kurtik
jan-kurtik
jan-kurtik
jan-kurtik
jan-kurtik

 

J. Kurtík ďalej hovorí: „Keď budete mať koňa, ktorý má šabľovitý postoj zadných končatín, jeho žriebä to zdedí na 100 percent. Vo veľkochove, ako sú napríklad Topoľčianky, sa takéto kone vyraďujú z chovu. Jednoducho neprejdú výkonnostnými skúškami, bonitáciou a do chovu sa nedostanú. Tým pádom však môžu stále poslúžiť pre niekoho ako turistický alebo hobby kôň. Kto si chce kúpiť kvalitného koňa, tak ja odporúčam si kupovať z chovu, kde sú odborníci, a nie od suseda. Ale ako som povedal, je to o peniazoch. Niekto nepotrebuje na turistiku koňa za 2000 eur. Jemu stačí kôň aj za 500 eur z bazáru. Netreba ale zabúdať, že opatera zostáva rovnaká – či už je to kôň s papiermi alebo bez,“ dodáva podkúvač na záver.

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.

Reklama

Doprava v regióne