streda, 12 september 2018 11:33

Zberné suroviny Martin: odovzdajte výhodne zberné suroviny na recykláciu

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Zberné suroviny Martin: odovzdajte výhodne zberné suroviny na recykláciu Zberné suroviny Martin: odovzdajte výhodne zberné suroviny na recykláciu

Zberné suroviny Žilina pôsobia na trhu s recyklovateľnými odpadmi už obdivuhodných 70 rokov. Ich prevádzku nájdete aj v Martine - v mestskej časti Košúty - Dúbravca. Ak uvažujete nad tým, kde odviesť na recykláciu druhotné suroviny, toto je pre vás to správne miesto.

Zberné suroviny Žilina a.s. ročne spracujú a umiestnia na trh 90 000 ton zberového papiera, neuveriteľných 240 000 ton oceľového šrotu, 6000 ton farebných kovov, 7000 ton sklených črepov, 3000 ton plastov a ďalšie objemy ostatných druhotných surovín. Hlavnou činnosťou spoločnosti je realizácia výkupu druhotných surovín prostredníctvom 25 prevádzok so 111 výkupnými miestami po celom území Slovenska. Technický park tvorí viac ako 2500 kontajnerov, disponujú vyše 120 automobilmi s hydraulickou rukou, používajú 50 hydraulických nakladačov a prevádzkujú 35 liniek na spracovanie materiálov.

 

 

V Martine sa nachádza prevádzka spoločnosti v priemyselnej časti mestskej časti Košúty

 

Obchodné aktivity spoločnosti, ako aj samotnej prevádzky v Martine, sú zamerané na zber, predspracovanie a distribúciu recyklovateľných výrobných odpadov vlastnou technikou so zameraním na:

 

  • oceľový šrot (plechy, profily, koľaje, špóny, atď.)
  • odpadový papier (noviny, časopisy, obaly z papiera - lepenka, výrobný odpad - orezy, skartácia, atď.)
  • plasty (fólie, PET fľaše, PP, atď.)
  • neželezné kovy (hliník, meď, mosadz, olovo, zinok, atď.)
  • autobatérie, použité nefunkčné akumulátory, elektroodpad
  • autovraky
  • sklo (biele, farebné)
  • komplexné služby v oblasti odpadového hospodárstva

 

Prevádzka v zberných surovín v Martine má moderne vybudovaný areál, ktorý tvoria kryté a otvorené sklady, manipulačné priestory a administratívna budova, ktorá prešla kompletnou rekonštrukciou. Vybavená je aj mostovou váhou, ktorá umožní zákazníkom rýchle a presné váženie dodaných materiálov. Kryté sklady ocenia dodávatelia predovšetkým v zimnom a nepriaznivom počasí, kde materiál môžu vyložiť v suchom prostredí.

 

 

Zákazníkom za dodané materiály spoločnosť výhodne zaplatí a za dodaný papier alebo lepenku (kartón) im ponúka buď možnosť vyplatenia finančných prostriedkov, alebo zámenu za hygienické výrobky (toaletný papier), prípadne kombináciu obidvoch možností. Celoslovensky sa Zberné suroviny Žilina a. s. významnou mierou podieľajú na zabezpečení separácie odpadov vo všetkých fázach recyklačného procesu, čím prispievajú k zlepšeniu životného prostredia.

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.