sobota, 15 september 2018 22:28

Centrum voľného času Kamarát prináša tento rok nové atraktívne krúžky Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Centrum voľného času Kamarát prináša tento rok nové atraktívne krúžky Centrum voľného času Kamarát prináša tento rok nové atraktívne krúžky

Deň otvorených dverí v Centre voľného času Kamarát je pre deti a rodičov veľmi vhodné podujatie, pretože keď prídu, nemusia sa dozvedať informácie sprostredkovane, ale dokážu vidieť krúžky na vlastné oči a porozprávať sa priamo s ľuďmi, ktorí sú do toho zainteresovaní, pracujú tu a budú sa deťom venovať počas celého školského roka.

„Podujatie takéhoto charakteru sme minulý rok vyskúšali prvýkrát, a keďže sa nám osvedčilo, tak sme v tom pokračovali aj tento rok. Cieľom je ukázať deťom, mládeži a rodičom, čomu sa môžu u nás venovať. Tiež ukázať im aj naše priestory, pretože táto budova má dlhoročnú tradíciu práce s deťmi - už 60 rokov. Častokrát rodičia, ktorí tu mnohí kedysi chodili, tak majú o našom fungovaní v centre úplnú inú predstavu. Keď tu prídu a vidia to na vlastné oči, častokrát sú prekvapení, a hovoria, že sú to priestory, ktoré sa veľmi zmenili a že tie deti sa dokážu venovať naozaj mnohým činnostiam,“ približuje riaditeľka CVČ Kamarát, Alena Leštinská.

 

Okrem toho treba zmieniť, že centrum neponúka iba činnosť, ktorá sa koná v budove na Ul. A. Kmeťa 22, ale má aj ďalšie elokované pracoviská v materských a základných školách a v športoviskách okresu Martin. „Deň otvorených dverí je asi taký najefektívnejší spôsob, pri ktorom by sme chceli zostať. Sú to naozaj iba 2 týždne na začiatku školského roka, kedy sa deti majú rozhodnúť, čomu sa budú venovať."

 

Centrum voľného času ponúka deťom až okolo 140 záujmových útvarov

 

V tomto roku mohli záujemcovia vidieť na prízemí novootvorený priestor, ktorý sa sprevádzkoval iba na konci minulého školského roka. Je to priestor recyklovne, kde sa deti venujú módnemu návrhárstvu, šperkársku, krúžku makeup-u či krúžku Vdýchnime veciam nový život. Sú to aktivity, ktoré súvisia priamo s názvom recyklovňa. Odtiaľ sa deti môžu dostať do budovy, ktorá je vo dvore CVČ Kamarát. Tam otvorili s výrazným prispením občianskeho združenia Next Star nový divadelný priestor, ktorý budú navštevovať deti prihlásené na divadelný krúžok. Ten je prispôsobený tomu, aby sa deti dostali nielen k tradičnému divadlu, ale aj k novej technike a veciam, ktoré s ňou súvisia.

 

„Priestor vo dvore ponúka ešte výtvarný ateliér, ktorý sme tiež čerstvo v spolupráci s pánom Šenšelom otvárali v minulom školskom roku. Deti majú oň veľký záujem, lebo to nie je taká tradičná výtvarná, ale sú to moderné veci, ako grafity a sprejerstvo, čo deti láka. Tým, že my tu máme aj priestor, kde sa dá sprejovať a kde sa dajú robiť grafity, tak je to o to prínosnejšie, pretože čo si oni teoreticky povedia, si to dokážu aj vyskúšať na našej bráne, ktorá sa s istou periodicitou obmieňa,“ referuje A. Leštinská.

 

Na prvom poschodí CVČ sa nachádzajú tanečné sály

 

Je tu tanečná prípravka, kde deti môžu prejsť spoločenskými tancami, modernými tancami a folklórom, pričom sa v nasledujúcom roku rozhodnú, čo im je najbližšie. V centre majú tanečné skupiny Next, ktoré začínajú ako Next Mini 1 a 2. Tam sú deti rozdelené podľa veku a tanečných skúseností. Ide o čisto moderný tanec, hop-hop, breakdance a moderné tanečné trendy. Na tomto poschodí sa trénujú aj spoločenské tance, detský folklórny súbor Turiec, Fatran a nájdeme tu aj tanečnú skupinu rómskych tancov. Tu budú prebiehať aj záujmové útvary ako je jumping - skákanie na trampolínach.

 

Tento rok centrum uvádza aj svoju novinku X-Army, ktorú sa aktuálne podarilo zaradiť do ponuky. „Je to také posilňovanie a predpokladáme, že to bude určené asi skôr pre chlapcov. Bude tu ďalej aj Dance Fitness, cheerleaderky, lebo sme na konci minulého školského roka prišli na to, že dievčatá aj toto baví. Trénujú tam už tradične aj naši šašovia či žongléri. Ponúkame aj ďalšiu novú aktivitu Be Fit, ktorá by mala byť určená pre slečny a dámy, lebo by sme súbežne chceli pritiahnuť cvičiť aj dcéry so svojimi mamami, resp. oteckami. Takže bez ohľadu veku si k nám kľudne môžu prísť zacvičiť. Chceli by sme tie cvičebné aktivity striedať tak, aby si každý prišiel na svoje a aby si vyskúšali, čo im najviac sedí. Uvidíme, či sa nám to osvedčí,“ uvádza riaditeľka centra.

 

Na druhom poschodí sa nachádzajú krúžky venujúce sa masmédiám, youtuberom a fotografovaniu

 

V ponuke nechýbajú ani jazykové krúžky, debatný klub či dievčenský klub, kde sa dievčatá môžu venovať rôznym veciam, ktoré ich aktuálne bavia. Potom sú tam aj tradičné výtvarné krúžky, ako je Farebná hodina. Úplne nový priestor na druhom poschodí tvorí lezecká stena s tým, že od 1. októbra začína jej pravidelná činnosť. Na záver A. Leštinská dodáva: Jedno dieťa môže u nás navštevovať aj viacero krúžkov naraz. CVČ Kamarát navštevovalo v minulom školskom roku okolo 2500 detí a dúfame, že toto číslo udržíme aj tento rok.“

 

MTR
MTR
MTR
MTR
MTR
MTR
MTR
MTR

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.