utorok, 18 september 2018 11:08

Mladá Martinčanka majsterkou Slovenska v drezúre

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Mladá Martinčanka majsterkou Slovenska v drezúre Mladá Martinčanka majsterkou Slovenska v drezúre

Vedeli ste, že v Martine máme majsterku Slovenska v drezúrnom jazdení v kategórii mladších juniorov? Len 15 ročná Michaela Balážová dosiahla to, čo by jej ostatní jazdci v jej veku mohli len závidieť. Miška sa prezentuje v dvoch jazdeckých disciplínach a to parkúr a drezúra. Každoročne absolvuje niekoľko desiatok štartov na rôznych pretekoch na Slovensku, ale aj v zahraničí, s umiestnením na popredných miestach.

Lásku ku koňom si Miška pestuje už od svojich 7 rokov, odkedy navštevovala denné tábory v Dolnom Kalníku, kde strávila dva turnusy. Ako hovorí, veľmi sa jej to zapáčilo: „Všetci sa na mne smiali, pretože celý svoj čas som trávila pri koňoch a bola som vždy ako prvá nastúpená ísť na koňa.“

 

 

Po dohode nakoniec začala v Kalníku štyrikrát do týždňa jazdiť. Asi rok na to, si Miška urobila licenciu, aby mohla vôbec pretekať. Tá pozostávala najprv z praktickej skúšky v jazde na koni a neminul ju ani teoretický test. „To som nejako zvládla a týždeň na to, som už hneď išla na preteky. V Kalníku som vtedy tri roky pretekala, mala som tam v prenájme aj koníka, až kým sme nekúpili svojho vlastného,“ hovorí mladá jazdkyňa. Koník má zaujímavé meno - Klip Vidar Z. “Klip“ vymysleli majitelia, “Vidar“ sa volal jeho otec a “Z“ preto, lebo jeho prví majitelia mali priezvisko začínajúce na písmeno Z. V prenájme má aj druhého koníka, volá sa Gajlu, a tá má meno po mamine a svojich majiteľoch. Okrem týchto poníkov, jazdila Miška ešte na ďalších šiestich. Ako sama vraví, vždy mala viacej koní na jazdenie.

 

 

Z Kalníka po čase prestúpila do JO Martin Záturčie, za ktorý pretekala na jej prvých majstrovstvách v skokoch, ktoré sa konali v Šamoríne. „Bol to pre mňa veľký zážitok pretekať v takom veľkom areáli. Tam som sa umiestnila ako štvrtá, kde som ako jediná mala mladého poníka, väčšinou už všetci mali vyjazdené staršie poníky. My sme tak pekne spolu začínali, Klip Vidar Z mal 4 roky, takže sme sa naraz učili,“ dopĺňa jazdkyňa. Posledné celoslovenské majstrovstvá juniorov mala Miška v Topoľčiankach v drezúre. „Získala som prvé miesto. Vôbec sme nečakali, že sa mi tak zadarí, lebo bola som zas ako jediná s poníkmi, ostatní ôsmi jazdci jazdili na veľkých koňoch. Aj rozhodcovia to tak inak berú. Som rada, že som sa aj s poníkmi dokázala chytiť na tie veľké kone,“ vyjadrila sa.

 

 

Ďalšie tri prvé miesta získala aj na oblastných majstrovstvách, tiež v drezúrach. Miška je dvojnásobnou majsterkou stredoslovenskej oblasti v drezúre v kategórií detí a v roku 2017 sa stala majsterkou stredoslovenskej oblasti v drezúre v kategórií pony a vicemajsterkou v kategórií juniorov. Majstrovstvá stredoslovenskej oblasti v drezúre ju tento rok ešte len čakajú. Nemenej úspešné sú aj Majstrovstvá Slovenska v skoku na koni, kde Miška získala dva vicemajstrovské tituly. Mladá jazdkyňa nelenila ani počas letných prázdnin, kedy sa zúčastnila aj Majstrovstiev Slovenska v drezúre v kategórii pony, kde získala dva krásne tituly vicemajsterka a 2. vicemajsterka SR. Ďalšie Majstrovstvá SR v skoku na koni boli v Košiciach, kde skončila na šiestom mieste. Mohli by sme menovať ďalšie a ďalšie skvelé umiestnenia a tituly v rôznych celoslovenských rebríčkoch a šampionátoch.

 

 

Vzoroch v jazdení na koňoch má Miška veľa, ale ako vraví, najviac ju motivuje jej trénerka drezúry MVDr. Lucia Naštická. „Je fakt úžasná. Skoky, teda parkúr, ma trénuje český tréner, pán Jan Zwinger. Povedala by som ale, že moji rodičia ma podporujú asi najviac.“ Tréningy s trénermi máva Miška raz do týždňa, ale na koňa sa posadí každý deň. Sama priznáva, že pri koňoch je od rána do večera. Na poslednú otázku, aké sú jej vysnívané preteky, odpovedala: „Určite majstrovstvá Európy. Rada by som sa v budúcnosti zúčastňovala medzinárodných pretekov a mohla sa porovnávať so svetovými jazdcami.“ Tak teda držíme palce!

 

miska balazova
miska balazova
miska balazova
miska balazova
miska balazova

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.

Reklama

Doprava v regióne