pondelok, 01 október 2018 11:20

Slovenské Pravno predstavilo novú monografiu Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Z ľavej strany: Jelena Timková (Jednota dôchodcov v Slovenskom Pravne) a Eva Pálešová (starostka Slovenského Pravna) Z ľavej strany: Jelena Timková (Jednota dôchodcov v Slovenskom Pravne) a Eva Pálešová (starostka Slovenského Pravna)

Počas osláv 905. výročia prvej písomnej zmienky o obci Slovenské Pravno predstavili obyvateľom novú publikáciu o histórii obce a sprístupnili aj pamätnú izbu v miestnom kultúrnom stredisku, do ktorej zapožičali svoje cennosti a historické artefakty viacerí občania.

Začiatočné kapitoly novej knihy o obci Slovenské Pravno boli chystané ešte k 900. výročiu, ktoré obec oslavovala v roku 2013. Vydanie knihy sa však podarilo až teraz, v roku 2018 so starostkou Evou Pálešovou. Keďže bola snaha o doplnenie aj súčasnosti, autori knihy na tom veľmi usilovne pracovali. Napokon sa podarilo vydať 406 stranovú knižku, kde je obsiahnutá minulosť a súčasnosť celého Slovenského Pravna. Prvé kapitoly knižky sú odborné. Autorov oslovovala pani PhDr. Nadežda Vitanovská-Hrúzová, ktorá obišla odbornú obec.

 

Mgr. Zdenka Kurinská - poslankyňa, autorka básne Slovenské Pravno v kolobehu dejín a autorka kapitol Vývoj samosprávy, vedenie matrík a sociálne pomery ; Kultúrna činnosť v obci ; Činnosť pravnianskych spolkov po súčasnosť ; Školstvo a zdravotníctvo a Rozvoj obce po súčasnosť monografie Slovenské Pravno vo svetle nových poznatkov.

 

Oficiálne vydanie knižky sa uskutočnilo v auguste 2018 pri príležitosti 905. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Oslavy prebiehali vo vlastnej réžii, do ktorých sa zapojila celá obec. K dispozícii bola menšia výstava spomienok, ktorú miestne občianky a Jednota dôchodcov v Slovenskom Pravne zozbierali. „Ostatní sa zapojili do iných príprav, napríklad sme pri tejto príležitosti vo vlastnej réžii oceňovali významné osobnosti a ľudí, ktorí sa pričinili k rozvoju našej obce a boli zapojení či už do stavebných činností alebo reprezentovali našu obec po športovej a kultúrnej stránke. Popri tom sme si vytvorili aj scenár programu, kde zase Slovenský červený kríž Slovenské Pravno spravil retro prehliadku, materská škola si pripravila svoj program, zo základnej školy vystúpili mažoretky a folklórny súbor Sokolík, ktorý ukončil oficiálny program dožinkami. Popri nich odovzdávali ženičky z Jednoty dôchodcov Slovenské Pravno svoje napečené slivkové koláče alebo škvarkové pagáče všetkým účastníkom osláv,“ približuje atmosféru osláv starostka obce Eva Pálešová.

 

Účastníci osláv sa mohli dozvedieť o známej spone zo 4.-5. storočia, ktorú našiel miestny občan Gustáv Madigár. Na základe tejto spony sa Slovenské Pravno dostalo do širokého až svetového obzoru. Spona je dokonca pomenovaná podľa názvu samotnej obce. Pre milovníkov odbornej literatúry s tématikou miest a obcí je táto publikácia k zakúpeniu na Obecnom úrade v Slovenskom Pravne počas úradných hodín. Cena publikácie je symbolických 10 eur.

 

Pamätná izba pripomína históriu obce

 

Na výstave spomienok pri príležitosti 905. výročia pracovalo okolo 12-20 ľudí, ktorí oslovovali obyvateľov obce. Tí boli ochotní požičať aj rôzne vzácne veci, ktoré sú pre nich srdcovou záležitosťou. Jednou z nich bol aj premietací prístroj pána Tibora Hrúza z roku 1939, ktorým sa v Slovenskom Pravne prvýkrát premietalo. Ďalej to bol malý športový detský kočík od pani Oľgy Blaškovej, ktorý má 85 rokov.

 

Sú to aj knihy, ktoré vyšli v obci od roku 1964 až po súčasnosť, vyše storočná soška Ježiša Krista, ktorú na výstavu zapožičala pani Oľga Kuzáková od svojej prastarkej, šaty s topánkami z roku 1950 od pani Elenky Štrbákovej, veľmi významná pravnianska keramika a hrnčiarske výrobky, ktoré bohužiaľ zanikli v roku 1935, keď zomrel pán Felcan, posledný hrnčiar v Pravne. Tá bola typická zeleno-žlto-hnedým dekorom.

 

pamatna-izba-slovenske-pravno
pamatna-izba-slovenske-pravno
pamatna-izba-slovenske-pravno
pamatna-izba-slovenske-pravno
pamatna-izba-slovenske-pravno
pamatna-izba-slovenske-pravno
pamatna-izba-slovenske-pravno
pamatna-izba-slovenske-pravno
pamatna-izba-slovenske-pravno
pamatna-izba-slovenske-pravno

 

Keramiku zapožičali manželia Jeleňovci a Vojtekovci. Ďalej tu mali mlynčeky na mak, ktoré sú zo súkromnej zbierky pani Oľgy Kuzákovej. Súčasťou výstavy bol aj čepiec, asi 70 ročný originál od pani Marty Pavlíkovej, ktorý sa nosil v Pravne. Nechýbal ani 30 ročný kroj z modrotlače, ktorý sa používal na denné nosenie, čierne šaty s topánkami z roku 1938 od pani Hubkovej, aj s plédom, ktorý sa nosil do kostola. Pochádza vraj z Ameriky a je to veľmi významná pepita. Návštevníci si mohli všimnúť aj detskú spodničku, ktorej majiteľka má teraz už 72 rokov.

 

Z ľavej strany : Jelena Timková (Jednota dôchodcov v Slovenskom Pravne), Zdenka Kurinská (poslankyňa a spoluautorka knihy), Eva Pálešová (starostka), Katarína Zelienková (riaditeľka Materská škola v Slovenskom Pravne). 

 

„Veľmi by som chcela poďakovať tým, ktorí nám tieto artefakty zapožičali, že boli takí ochotní. Zároveň by som chcela poďakovať všetkým členom Jednoty dôchodcov v Slovenskom Pravne, ktorí opäť nesklamali a pripravili krásny kultúrno-edukačný zážitok nielen pre občanov našej obce. Aktívne sa zapojili do prípravy, ale aj realizácie tejto výstavy a bolo vidieť, že tejto výstave venovali nielen svoj čas, ale aj srdce,“ vyjadrila sa starostka obce, Eva Pálešová.

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.

Reklama