pondelok, 22 október 2018 09:52

V Martine sa rekonštruuje významná budova

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
V Martine sa rekonštruuje významná budova V Martine sa rekonštruuje významná budova

Martin (17.10.2018) - V stredu 17. októbra bola oficiálne otvorená I. etapa rekonštrukcie významnej kultúrnej pamiatky – bývalej administratívnej budovy Advokátskej komory. Prvá fáza obnovy budovy by mala trvať 12 mesiacov a bude stáť 455 000 eur.

V meste Martin, hlavnom meste kultúry Slovákov žijúcich doma i v zahraničí, sa nachádza množstvo pamiatok a budov či už národného alebo regionálneho významu. Jednou z nich je bezpochyby aj bývalá administratívna budova Advokátskej komory v Martine na Ulici Andreja Kmeťa. „Martin bol už od roku 1921 sídlom Advokátskej komory pre celé Slovensko a Podkarpatskú Rus a tomu zodpovedá aj trojpodlažná budova v novoklasicistickom sídle, kde sídlila. Som nesmierne hrdý, že sa nám podarilo spustiť rekonštrukciu, ktorá vráti tejto významnej budove jej zašlú slávu a lesk. Martin je slovenským synonymom kultúry a som rád, že v posledných rokoch sa nám darí realizovať projekty, ktoré to potvrdzujú,“ povedal pri odovzdávaní stavby viceprimátor mesta Martin Imrich Žigo. V rámci prvej etapy rekonštrukcie bude kompletne vymenená strešná krytina, zrekonštruovaná fasáda, vymenené výklady, dvere a budova bude takisto upravená tak, aby spĺňala prvky bezbarierovosti. Súčasťou obnovy fasády bude aj reštaurovanie pamiatkovo hodnotných prvkov pod dohľadom Pamiatkového úradu. „Prvá etapa rekonštrukcie by mala trvať 12 mesiacov a mala by stáť 455 000 eur. Samozrejme, bude realizovaná tak, aby neovplyvnila fungovanie centra voľného času, ktoré v budove sídli,“ dodala hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.

 

Bývalá administratívna budova Advokátskej komory bola postavená v roku 1923 na základe projektu architekta Jána Palkoviča. Budova nie je podpivničená, na prízemí sa nachádzajú bývalý obchodné priestory a vchod do dvora. Na prvom poschodí bola navrhnutá reprezentačná  zasadacia sieň a kancelárie a na druhom poschodí možno nájsť byty. Na fasádach objektu sa uplatňuje novoklasicistické architektonické tvaroslovie. Uličné fasády sú riešené honosne, dvorové sú jednoduchšie. Zvlášť reprezentačne je riešené priečelie orientované do Ulice Pavla Mudroňa, ktorému dominuje centrálne umiestnený päťosový rizalit na spôsob portika s vysokým kladím pôvodne nesúcim nápis Advokátska komora a trojuholníkovým štítom so zuborezovým ohraničením tympanónu. Uprostred typmanónu sa nachádza plastický erbový štít so stuhou, zástavami a slovenským znakom vo vrchole. Po tom ako Advokátska komora zmenila sídlo, budova prešla do správy pionierskej organizácie a v súčasnosti v nej sídli Centrum voľného času Kamarát.

Mesto Martin

Tlačová správa

www.martin.sk

Výber redakcie