pondelok, 05 november 2018 14:35

Evanjelická škola hostila krajanov zo Srbska

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Festival Festival

Detský zbor Základnej školy Jána Čajaka z Báčskeho Petrovca hosťoval koncom októbra opäť v Martine. Hostiteľom petrovského zboru Smejko, utvoreného z 21 spevákov a jednej recitátorky, bola Evanjelická spojená škola v Martine. Po vyše 600 kilometrovej ceste ich v aule Biblickej školy čakali zástupcovia vedenia školy a hostiteľských rodín, ktoré im počas ich štvordňového pobytu poskytli ubytovanie.     

Hostia zo Srbska mali pre martinských študentov pripravený atraktívny umelecký program pozostávajúci z pásma piesní ich školského spevokolu. Pre petrovský zbor boli naplánované aktivity v rámci dvoch piatkových školských služieb Božích. Počas prvých bolo v martinskom evanjelickom kostole vyše 200 detí zo škôlky a nižších ročníkov základnej školy a na druhých službách Božích boli prítomní žiaci vyšších ročníkov základnej školy a gymnazisti.

 

 

V sobotu sa petrovskí mladí zboristi ocitli na Festivale klobás, kde sa tiež ukázali v dobrom svetle a početnému publiku sa predstavili s 20 minútovým programom veselých detských piesní s ktorým zožali dlhotrvajúci standing ovation. „Sme milo prekvapení vrúcnosťou a srdečnosťou prijatia našich študentov v slovenských rodinách, ktoré ich počas našej návštevy ubytovali a starali sa o nich.  Aj touto cestou chceme veľmi pekne poďakovať za pestrým programom, ktorý si pre nás škola a predstavitelia mesta pripravili. Cítili sme sa tu ozaj ako doma. Sme presvedčení, že takéto návštevy pomáhajú pri zachovávaní  národnej identity krajanov žijúcich v Srbsku, “popisuje svoje zážitky dirigentka srbského zboru Mariena Stankovićová Kriváková.

 

V nedeľu Petrovčania vystúpili na slávnostných službách Božích. Program celého dňa sa niesol v duchu osláv 100. výročia založenia Československa. V Martine boli preto prítomné i delegácie všetkých partnerských miest a tak z Báčskeho Petrovca boli predstavitelia Miestneho spoločenstva, ako aj delegácia Obce Báčsky Petrovec.

 

Martinskí študenti už v roku 2015 podporili partnerskú základnú školu z Báčskeho Petrovca finančným darom vo výške 550 Eur, ktorý bol výsledkom Veľkonočného sociálneho projektu Evanjelickej spojenej školy. Ich vzájomná spolupráca tým ale neskončila, práve naopak, šiesti študenti – víťazi jednotlivých kôl Biblickej olympiády – navštívili Martin a zúčastnili sa na letnom gymnaziálnom tábore, ktorý martinská škola každoročne pripravuje pre svojich budúcich gymnazistov.

Mgr. Dušan Haško

Prispievateľ Turiec Online

PR manažér Nadácie kresťanského vzdelávania