Reklama
štvrtok, 22 november 2018 11:14

Žilinská župa chce svojim organizáciám umožniť slobodnejšie hospodáriť

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Žilinská župa chce svojim organizáciám umožniť slobodnejšie hospodáriť Žilinská župa chce svojim organizáciám umožniť slobodnejšie hospodáriť

19.11.2018, Žilina – Žilinská župa začala s transformáciou rozpočtových organizácií na príspevkové. Cieľom je vytvoriť svojim organizáciám priestor na vlastnú aktívnu finančnú správu.

V rámci skvalitňovania financovania župných organizácií schválilo župné zastupiteľstvo na dnešnom zasadnutí zmenu hospodárenia 5-tich rozpočtových organizácií na príspevkové. Zmena sa týka 3 sociálnych zariadení a 2 stredných škôl. Rozpočtové organizácie sú momentálne svojimi príjmami a výdavkami napojené na rozpočet žilinskej župy. Zmenou na príspevkové organizácie získajú možnosť hospodáriť nielen s rozpočtovými prostriedkami župy, ale aj s vlastnými finančnými prostriedkami. Pre svoju činnosť tak budú môcť vytvárať dodatočné zdroje.

 

 

Touto zmenou chce žilinská župa vytvoriť organizáciám priestor na svoju aktívnu finančnú správu a manažment. Po novom budú môcť získavať a používať vlastné príjmy tak, aby neprechádzali cez rozpočet zriaďovateľa (napr. prenájmy, príjmy z úhrad klientov, dary a iné.). Pre organizácie to bude znamenať zachovanie výšky príspevkov z rozpočtu kraja a ich vlastné príjmy nebudú súčasťou rozpočtu žilinskej župy na výdavkovej strane.

 

 

,,Tento rok bude testovací. Berieme to ako prípravu a odskúšanie ako budú naše organizácie po zmene hospodárenia fungovať. Verím, že im to prinesie viac možností ako pracovať so svojim rozpočtom a zároveň budú mať menej starostí s presúvaním financií. Tiež je to veľká motivácia pre riaditeľov šetriť a následne s ušetrenými prostriedkami slobodne hospodáriť,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová.

 

Pilotný projekt transformácie rozpočtových organizácii na príspevkové sa uvedie do prevádzky 1. januára 2019. Zmena formy hospodárenia bude spustená v centrách sociálnych služieb STRANÍK, TROJLÍSTOK a Zákamenné a na Gymnáziu A. Bernoláka v Námestove a Obchodnej akadémii v Ružomberku.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.