Reklama
štvrtok, 29 november 2018 09:54

Stredoškoláci na exkurzii vo Viedni

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Stredoškoláci na exkurzii vo Viedni Stredoškoláci na exkurzii vo Viedni Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.

Žiaci Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Martine spolu so svojimi učiteľmi sa rozhodli aktívne tráviť pochmúrne jesenné dni. Dňa 23. novembra 2018 navštívili vo Viedni luxusné hotely Le Meridien, Park Hyatt a Sofitel Vienna Stephansdom. Ide o hotely zaradené do medzinárodných hotelových reťazcov, ktoré aktuálne prevádzkujú hotelové spoločnosti buď vo vlastných, alebo v prenajatých budovách, alebo sú franchizované na základe franchizovej zmluvy.

Kým z hotelov Le Meridien a Sofitel Vienna Stephansdom pociťovali silné vyžarovanie akéhosi „moderna“, v hoteli Park Hyatt cítili to pravé nefalšované hotelové „klasično“. Samozrejme tieto prvotné pocity v nich vyvolávali najmä stavebné materiály použité na výstavbu jednotlivých budov, interiéry a zariadenie. Vo všetkých hoteloch sa však stretli s vysokou profesionalitou manažérov, ich priateľským prístupom k hosťom i k zamestnancom a s pokojnou atmosférou.

 

 

Žiaci sa v hoteloch zaujímali najmä o najmodernejšie technológie, ktoré majú hostia možnosť  využívať v hotelových izbách, o technológie používané pri výrobe pokrmov a nápojov, pri obsluhovaní hostí, pri zabezpečovaní meetingov, či kongresových podujatí, apod.

 

Pri prehliadke hotelov sa snažili zachytiť aktuálne trendy súvisiace so zabezpečovaním ubytovacích a stravovacích služieb. Zaradili medzi ne napríklad kvalitne povrchovo upravené vrchné dosky reštauračných stolov, servírovanie pokrmov a nápojov na stoly bez obrusov, bez stolových behúňov, servírovanie pokrmov na menšie okrúhle stoly, znížené výšky reštauračných stolov, otvorené kuchyne ako moderné kuchynské ostrovčeky, barové pulty a zápultia v jedálňach, v zápultiach namiesto propagovania alkoholických a nealkoholických nápojov propagované knihy ako symbol potreby vzdelávania, teplotne viaczónové  poschodové chladničky na víno priamo vo všetkých odbytových strediskách, mobilné prenosné wifi routre na hotelových izbách, biometrické snímače prstov pred vstupom do izieb, zvuky spievajúcich vtákov vo výťahoch, zelené steny a mnoho ďalších. Čo sa týka systémov obsluhy, žiaci postrehli, že aj v luxusných reštauráciách sa prestal používať francúzsky systém obsluhy a nahradil ho jednoduchý rajónový systém.

 

 

Zaujímavým javom je, že ceny jedál a nápojov v týchto luxusných hoteloch sú na pomerne nízkej úrovni. Ceny izieb však zostávajú vysoké. Pohybujú sa v rozmedzí od 200 do 500 € za izbu a noc. U apartmánov je cena niekoľkonásobne vyššia. Napríklad v hoteli Park Hyatt sa žiaci dozvedeli, že mezonetový prezidentský apartmán s rozlohou 850 m2 tu stojí 20 500 € na jednu noc.

 

 

Pasívnymi pri prehliadke hotelov nezostali ani učitelia. Zaujímali sa o možnosti praxe žiakov počas ich štúdia, o možnosti  zamestnania absolventov školy, ako aj o možnosti udržiavania kontaktov medzi hotelmi a školou. Odborná exkurzia priniesla jej účastníkom silné emocionálne zážitky a podnietenie k láske ku práci v hotelierstve. Už v tejto chvíli sa tešia na ďalšiu, ktorú plánujú zrealizovať v mesiaci jún, v luxusných hoteloch Paríža.

 

vieden (10)
vieden (11)
vieden (6)
vieden (12)
vieden (4)
vieden (9)
vieden (3)
vieden (2)

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.

Doprava v regióne