streda, 10 apríl 2013 20:19

Krása je v očiach toho, kto sa pozerá

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Krása je v očiach toho, kto sa pozerá Krása je v očiach toho, kto sa pozerá

Srbskú dedinku Kovačica, ktorú pred vyše dvesto rokmi založili naši krajania, preslávilo insitné umenie po celom svete. Na obrazoch kovačických maliarov je znázornený život a práca sedliakov na Dolnej zemi. Na maliarskom plátne znázorňujú ľudové zvyky a obyčaje, folklór, roľnícky život na dedine. Jedným z nich je aj maliar Pavel Cicka, ktorého práce môžete práve teraz obdivovať v priestoroch Literárneho múzea SNK. Autor samostatnou výstavou zároveň oslávil významné jubileum, 35. výročie svojej umeleckej tvorby.

4. apríla 2013 sa na vernisáži stretlo veľa priaznicov umenia. Po krátkom kultúrnom programe sa prítomným prihovoril Jozef Beňovský, riaditeľ Literárneho múzea. Vo svojom prejave priblížil históriu vojvodinských Slovákov a v krátkosti predstavil kovačicské ľudové umenie, nielen výtvarné, ale aj literárne. Zdôraznil, že sú to práve autori, zoskupení do umeleckej formácie „Kovačická trojka“, ktorí sú najčastejšími hosťami v galérii Literárneho múzea. Táto formácia sa radí medzi špičku európskych insitných maliarov. Patria k nej mená ako Martin Markov, Pavel Cicka a Pavel Hajko.

Po privítaní autora predstavil riaditeľ múzea hostí, ktorí umelca sprevádzali: Máriu Raspírovú, riaditeľku Galérie insitného umenia v Kovačici a Jarmilu Čendičovú, významnú historičku umenia. Na záver prítomných pozdravil sám autor a predstavil nielen svoju výtvarnú tvorbu, ale aj literárnu. Po jeho autorskom prednese básne Tvoje oči v srbštine, prečítal pán Beňovský ešte dve básne autora.

Výstava potrvá do 27.apríla 2013

Pavel Cicka, insitný maliar, sa narodil v roku 1961 v Kovačici. Maľovať začal už počas základnej školy, kde ilustroval školský časopis. Prvýkrát sa so svojou prácou verejnosti predstavil na samostatnej výstave počas vojenčiny v Kruševci v roku 1978 a od roku 1986 je aktívnym členom Galérie insitného umenia v Kovačici. Popri poľnohospodárstve sa venuje maľovaniu, preto aj v jeho dielach dominujú pohľady na kovačický chotár, polia a svojrázne postavičky hudcov, spevákov – jednoducho ho zaujímajú ľudia, ich život, práca a zábava.

Pavel Cicka patrí do druhej generácie kovačických insitných maliarov a je členom tzv. Kovačickej trojky. Má za sebou množstvo samostatných, ale aj spoločných výstav vo Vojvodine, na Slovensku, v Čechách,... Ako spoluautor sa podieľal aj na niekoľkých monumentálnych obrazoch, ktoré sú vystavené na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Belehrade, či na Ministerstve kultúry v Bratislave. K technikám, ktoré najviac využíva, patrí jednoznačne olejomaľba na plátne, ale vyskúšal si aj akvarel a maľbu na sklo. Na jeho maľbách cítiť spätosť jednoduchých ľudí s prostredím, kde žijú. Charakteristickým pre jeho tvorbu je krajinomaľba s hlbokým horizontom, v popredí sa vynímajú ľudia, ktorí buď pracujú alebo sedia, oddychujú v tieni pod stromom a v pozadí vidno kovačický kostol so svojou vežou.

 

Okrem ľudí maľuje aj kone, ktoré nesú v sebe určitý maliarov rukopis

Pre stvárnenie koní sa rozhodol pre ich postupné miznutie zo života poľnohospodárov a aspoň takto sa ich snaží uchovať v pamäti. A aj keď boli kone v minulosti pracovnou silou, Pavel Cicka ich znázorňuje síce ako pomocníkov ľudí, ale už nie zapriahnutých. Pracujú slobodne, voľne a dobrovoľne. Dokonale stavané telá, výrazné kosti a svaly poukazujú na ich silu využívanú na pomoc ľuďom. Na každý jeho obraz neodmysliteľne patrí tekvičný list ako symbol a ochranný prostriedok.

Umelecká i občianska verejnosť Slovákov vo Vojvodine 22. januára 2013 vyprevadila na poslednej ceste v padinskom cintoríne insitného maliara Martina Markova, ktorý skonal vo veku 58 rokov. Umelecká verejnosť v Srbsku, najmä však sféra kultúry a umenia vojvodinských Slovákov, v ňom stráca jedného z najvýraznejších insitných maliarov strednej generácie. Známa „Kovačická trojka“ tak ukončila svoju činnosť.

 Autor: Renáta Rudinská © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn