Reklama
štvrtok, 11 apríl 2013 00:00

Cyklus prednášok Ozveny minulých čias približuje deťom umenie i kultúru

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Cyklus prednášok Ozveny minulých čias približuje deťom umenie i kultúru Cyklus prednášok Ozveny minulých čias približuje deťom umenie i kultúru

Turčianske kultúrne stredisko organizuje aktivity pre deti a mládež, ktorých cieľom je zábavnou formou poznávaním života v minulosti a získať vzťah detí k vlastnému regiónu a kultúre. Jednou z nich je aj cyklus prednášok Ozveny minulých čias na tému tradičná ľudová hudba, tanec a pieseň regiónu Turiec.

Každá škola, či už materská, základná alebo stredná si môže tému prednášky ľubovolne vybrať podľa potreby. Nebolo tomu inak ani na SZÚŠ M.Haľamovej, kde sme sa podobnej prednášky zúčastnili vo štvrtok, 4.apríla 2013. Keďže išlo o odbor výtvarný, kde sa jednotlivé témy folklóru prelínajú do výtvarnej práce detí, pani učiteľka Mgr.Vlasta Števková zvolila „z každého rožku trošku“, ako nám povedali deti.

O ľudových zvykoch, tancoch, piesňach sa deti porozprávali s Evou Dudkovou, metodičkou TKS, ktorá seminár pripravila. Popri obrazovej prezentácii si deti  zvesela zaspievali. O tom, že práve takáto hravá forma prezentácie ľudovej kultúry dokáže deti zaujať, nás presvedčila aktívna diskusia detí a množstvo otázok k jednotlivým prezentáciám, či už to boli tanečné ukážky, ukážky krojov alebo hudby.

 Autor: Renáta Rudinská © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn