Reklama
štvrtok, 10 január 2019 13:06

Do schránok aj tento rok obecný kalendár

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Do schránok aj tento rok obecný kalendár Do schránok aj tento rok obecný kalendár

Už niekoľko rokov po sebe vydáva obec Príbovce svoj obecný kalendár. Tejto tradícii neostali nič dlžní ani v tomto roku, majú už v poradí svoj desiaty obecný kalendár.

Kalendár, okrem štandardného rozdelenia času a užitočných informácii o štátnych sviatkoch a pamätných dňoch, je nositeľom zaujímavosti z obce. Kalendár je určený pre všetkých, ktorí za svoj domov pokladajú Príbovce a z rôznych dôvodov majú k nim blízky vzťah, pre všetkých, ktorí akokoľvek pomáhajú obec chrániť a rozvíjať. Obec Príbovce vydala svoj prvý obecný kalendár na rok 2010, z iniciatívy vtedajšieho starostu obce Jaroslava Brzáka, ktorý každý kalendár spracovával po tematickej ako aj vizuálnej stránke.

 

 

V kalendári si dosiaľ našli miesto rôzne témy, sprostredkované prevažne obrazom, dokonca i tradičné jedlá príbovských gazdiniek a gazdov. V roku 2016 obrázky ustúpili faktom a číslam, a tak dokumentovali dianie v obci. O rok neskôr kalendár predstavil významné osobnosti, ktoré sa pričinili o kultúrny, spoločenský či hospodársky rozvoj obce a niektoré dokonca ovplyvnili aj svetové dianie. Minulý rok sa kalendár opäť vrátil k fotografiám s tematikou obce ktoré nafotili obyvatelia obce.  Kalendár na rok 2019 je venovaný akademickému maliarovi Milanovi Johanidesovi.

  

 

Milan Johanides, rodák z Budimíra, srdcom Turčan, bydliskom Prešovčan, akademický maliar, no predovšetkým ľudomil a mimoriadne milý a dobrý človek. Žiaľ v roku 2017 sa aj jeho život stal minulosťou, zostali už len jeho diela. Svoj pohľad na svet sa snažil tlmočiť štetcom, paletou a farbami už od rannej mladosti. Inšpirovala ho krajina a prostredie, v ktorom vyrastal.

 

Narodil sa 25.11.1946 v kaštieli v Budimíre pri Košiciach, kde prechodne vtedy žili jeho rodičia. Keď mal tri roky rodina sa presťahovala do Príboviec. Základnú školu absolvoval v Príbovciach a v Martine. Strednú školu umeleckého priemyslu vyštudoval v Bratislave pod vedením profesorov G.Štrbu a M.Fikariho. Po jej ukončení v roku 1967, a úspešných talentovaných skúškach, nasledovalo štúdium monumentálnej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov D.Millého, P.Matejku, O.Dubaya a F.Gajdoša. Už počas štúdia získal niekoľko ocenení. Zúčastnil sa viacerých medzinárodných sústredení umelcov. V roku 1969 ešte počas štúdia samostatne vystavoval svoje diela v Martine. Motívom autorových diel bola príroda, figúry, zátišia, motív ženy a v neskoršom období aj náboženské motívy. Od roku 1981 žil v Prešove, kde aj 30.júna 2017 zomrel.

  

 

Kalendár bol graficky spracovaný reklamnou agentúrou M-design, s.r.o. a vydaný už novým vedením obce v náklade 450 kusov. Koncom roka 2018 bol bezplatne distribuovaný do príbovských domácností. Použité fotografické reprodukcie sú z rodinnej zbierky Miroslava Konôpku.

 

kalendar pribovce (3)
kalendar pribovce (2)

Ľubomír Žila

Prispievateľ Turiec Online

Nadšenec pre regionálnu históriu