štvrtok, 11 apríl 2013 21:10

Pesničkár Edo Klena zavítal opäť do Martina, zahral v Café Kamala Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(15 hlasov)
Pesničkár Edo Klena zavítal opäť do Martina, zahral v Café Kamala Pesničkár Edo Klena zavítal opäť do Martina, zahral v Café Kamala

Pesničkár, spevák a gitarista Edo Klena a gitarista Lukáš Valkučák potešili fanúšikov i náhodných hostí perfektnými Folk rockovymi skladbami. Edo Klena začal účinkovať už na starej dobrej Československej scéne - bolo to v roku 1986, kedy sa objavil na prvých podujatiach. Od roku 2006, v rámci kapely Edo Klena & Klenoty, hral na mnohých festivaloch, v baroch i krčmách. Martinčania si môžu zaspomínať napríklad na festival eM Fest z roku 2011, ktorý sa konal v Klube Musko (súčasný Bar Museum), kde sa predstavilo viacero zaujímavých interpretov.

S Edom sme sa porozprávali nie len o jeho kapele a hudbe, ale aj o podujatiach Open Mic, ktoré začínajú v posledných rokoch čoraz viac reprezentovať domácu alternatívnu umeleckú scénu. Podujatie Open Mic je miestom, kde sa môže prejaviť nie len ľubovoľný hudobník alebo skupina, vypočuť sa tu dá aj umelecký prednes, ba niekedy zhliadnete aj dramatickú pasáž. Všetko závisí na interprétovi, ktorý v rámci vopred určeného časového harmonogramu získa možnosť svojej prezentácie pred živým publikom.

Do aktivít Open Mic sa zapája aj Ján H*I*T*O Hurtík, prievidzský pesničkár, ktorý hral vo februári 2013 práve v Bar Museum. Ale poďme ešte trochu do minulosti. Pred festivalom eM fest sa v rokoch 2009 a 2010 konal festival Folk Martin, ktorý priniesol mestu značnú publicitu. Na portáli YouTube sa nachádza rozhovor s Edom práve z roku 2009, ktorého obsah je pri príležitosti tohto koncertu celkom zaujímavým návratom.

httpv://youtu.be/RNdmbus1Bqw

Edo Klena vydal v roku 2012 CD Republika Šariš. Aj z tohto albumu sme si mohli vypočuť niektoré skladby v Café Kamala. Hostia rozhodne sklamaní neodchádzali. Vystúpenie začalo folkovejším nádychom, neskor sa pridali aj rockové grády a koncert perfektne napredoval. Ľuďom prechádzajúcim okolo kaviarne sa z času na čas mohlo zdať, že ide o rockový koncert :) Edo nepresadzuje vo svojich skladbách žiadne experimentálne prvky, texty sú vlastne príbehmi z reality. Aj keď sa ich témy môžu zdať smutnými či negatívnymi, ich hudobné stvárnenie a celkový dojem vytvára úsmev na tvári. Na scéne folkrocku sa stalo známe aj jeho tričko, ktorého ústredným motívom je Krtek. Aké príbehy tvorí život, taký pesničky skladá aj Edo Klena, hudobník z Prešova.

Pesničky kapely Edo Klena & Klenoty si môžete vypočuť aj na Bandzone.cz

 

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn