pondelok, 18 marec 2019 19:33

Rozhliadnite sa po Žilinskom kraji Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Rozhliadnite sa po Žilinskom kraji Rozhliadnite sa po Žilinskom kraji

Nádherné hory, horúce pramene, vybudované cyklotrasy, ale i lyžiarske strediská. Žilinský kraj ponúka svojim návštevníkom širokú škálu možností ako stráviť voľný čas, vďaka čomu sa už tradične drží na popredných miestach v návštevnosti.

Kým minulý rok oslavoval Žilinský kraj dosiahnutý turistický milión, teraz sa teší z ďalšieho rastu v návštevnosti. Počet ubytovaní v Žilinskom kraji v uplynulom roku vzrástol o viac ako 8,2% oproti roku 2017. Podľa posledných údajov Štatistického úradu SR sa v roku 2018 ubytovalo v Žilinskom kraji celkom 1 119 677 návštevníkov. ,,Každý z regiónov v kraji má svojim návštevníkom čo ponúknuť. Či už sú to prírodné bohatstvá, termálne pramene, cyklotrasy, bežkárske trasy, ale aj kultúra a národné pamiatky. Za skvelé výsledky vďačíme i systematickej propagácii cestovného ruchu,“ uviedla žilinská županka Erika Jurinová.

 

Spomedzi ôsmich krajov bol Žilinský kraj v návštevnosti na druhom mieste s podielom rovných 20,0%. V počte domácich návštevníkov si však udržal prvenstvo s podielom 22,1% s návštevnosťou viac ako 738 tisíc  Slovákov. Zahraniční návštevníci sa pohybujú v počte zhruba 381 tisíc, čo v rámci  SR predstavuje 16,9 %. „Aj v roku 2019 pracujeme na tom, aby Žilinský kraj pokračoval v tomto trende i naďalej. Pripravujeme pre domácich a zahraničných návštevníkov rôzne novinky v oblasti propagácie subjektov cestovného ruchu, atraktivít a hľadanie nových možností, ako návštevníka prilákať a udržať ho v kraji čo najdlhšie,“ uviedla výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Žilinský turistický kraj Iveta Chabadová.

 

Žilinský kraj kraľuje v počte všetkých prenocovaní s podielom 20,0 % Ubytovaní hostia strávili v kraji 3 097 483 nocí, čo predstavuje nárast o 6,9 % oproti roku 2017.

 

Najvyhľadávanejšou destináciou v Žilinskom kraji s absolútne najvyššou návštevnosťou je Liptov, v ktorom sa ubytovalo 41,6% zo všetkých hostí kraja. Významne navštevovanými sú aj lokality v okrese Žilina s podielom 21,3% ubytovaných návštevníkov. ,,Zameriavame sa na rôzne cieľové skupiny a trhy. Pracujeme so štatistikami návštevnosti, aby sme vedeli, kde je potrebné viac pridať. Každý rok sa snažíme zamerať sa nejakú oblasť. V tomto roku pripravujeme informačný materiál o rozhľadniach v Žilinskom kraji, budeme sa venovať obnove značenia cykloturistických trás u nás, ďalšieho značenia hnedými informačnými tabuľami objekty, ktoré majú svoju históriu a patria do skupiny významných turistických, kultúrnych a historických  cieľov. A mnoho ďalších marketingový aktivít, ktoré veríme, že návštevníkov zaujmú a prilákajú k nám do kraja,“ dodala Chabadová.

 

Najviac zahraničných návštevníkov prichádza zo susedných Čiech a z Poľska. Oproti roku 2017 sa počet českých turistov zvýšil o 16,5 % a počet Poliakov sa zvýšil o 5,3 %. Do Žilinského kraja však každoročne prichádzajú aj návštevníci z Maďarska, Nemecka, či Ukrajiny. Radi sa sem vracajú aj turisti z Izraela, Litvy a Číny. Všetky tieto krajiny zaznamenali nárast v návštevnosti.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.