pondelok, 15 apríl 2013 01:05

Začína 47. ročník festivalu Slovesná jar 2013 Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(11 hlasov)
Začína 47. ročník festivalu Slovesná jar 2013 Začína 47. ročník festivalu Slovesná jar 2013

Matica slovenská (MS) vo svojom jubilejnom roku organizuje už 47. ročník Slovesnej jari, ktorá sa bude konať od 27. marca (Jarné knihobranie v Bratislave) do 7. júna (Veniec víťazov, prehliadka víťazov celoslovenských recitačných súťaží v Martine), s hlavnými programami v Martine 23. - 26. apríla a následne aj v niektorých domoch MS po celom Slovensku.

V širokej ponuke podujatí bude Jarná škola humoru (s jubilujúcim Milanom Lechanom), Jarná škola fantázie (z povestí Vydavateľstva MS), prezentácia vydaní (osobitne sa týkajúcich pozoruhodností Žilinského samosprávneho kraja), besedy s autormi vrátane hostí zo zahraničia (slovenskí spisovatelia zo Srbska). Počas Slovesnej jari budú otvorené tri výstavy -  Slovenský spolok DETVAN v Prahe (Slovenské komorné divadlo), portréty Pavla Petráša z L. Mikuláša (Matičný dom) a maľby a grafiky Pavla Čániho z Vojvodiny v Srbsku (Turčianska galéria).

Pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a sv. Metoda na naše územie sa v aule Biblickej školy uskutoční prezentačný seminár k vydaniam PROGLASU (25. apríl). V ten istý deň bude aj viacero samostatných programov venovaných mladým autorom (Konfrontácie a Polemiky) s vyhlásením výsledkov literárnej súťaže O Cenu Štefana Krčméryho. Vyvrcholením tohtoročnej Slovesnej jari bude autorský galaprogram v kine Strojár 26. apríla za účasti významných predstaviteľov slovenskej literatúry a hostí a v závere reťazca podujatí 7. júna (vo výročný deň Memoranda národa slovenského) osobitný program venovaný 150-ročnici MS s prezentáciou publikácie Mariána Tkáča Ochrankyňa národa.

Kompletný program Slovesnej jari 2013 na stiahnutie

 

Autor: PaedDr. Miroslav Bielik - riaditeľ SLÚ MS © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn