pondelok, 29 apríl 2019 00:37

Vedeli ste, že ...? Bociany sú verné Príbovciam už 70 rokov

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Vedeli ste, že ...?  Bociany sú verné Príbovciam už 70 rokov Vedeli ste, že ...? Bociany sú verné Príbovciam už 70 rokov

Aj tento rok je už bocianie hniezdo uprostred našej obce obsadené. Prvý bocian biely, samček, priletel do Príboviec ešte koncom marca 2019.

Samček postupne upravuje hniezdo a čaká na svoju samičku. Samička prilieta spravidla s dvojdňovým omeškaním, čo však závisí aj od počasia a kŕdľov, s ktorými letí. Ak sa omešká o čas, keď samca prejde trpezlivosť čakať na ňu, tak sa samec začne zaujímať o všetky ostatné bociany prelietajúce krajinou. Bociany počas migrácie a preletov na jar a jeseň prekonajú až 30-tisíc kilometrov a zimujú v južnej Afrike.

 

Prvá známa informácia o hniezde bociana v Príbovciach je z roku 1949, kedy si vybudoval svoje hniezdo na komíne vtedajšej pálenice. Toto hniezdo obsadzoval pravidelne, až do roku 1959, kedy s likvidáciou budovy prirodzene zaniklo. V roku 1960, v blízkosti zbúranej pálenice, začal stavať bocian na smreku svoje nové hniezdo, ktoré ale ostalo nedostavané. Lepšie miesto na hniezdenie si našiel bocian na komíne vtedajšej píly, kde hniezdil v rokoch 1960 až 1962. Žiaľ, aj toto miesto zaniklo zbúraním komína. V roku 1963 si  v areáli družstevného dvora vybudoval bocian už štvrté hniezdo, ktoré bolo pravidelne obsadzované až do roku 1991. Toto hniezdo bolo obyvateľmi obce presťahované na samostatne stojaci stĺp s podložkou a pre bocianov sa stalo každoročne obsadzovaným a obľúbeným miestom na hniezdenie.

Ľubomír Žila

Prispievateľ Turiec Online

Nadšenec pre regionálnu históriu

Doprava v regióne