štvrtok, 02 máj 2019 22:23

Krvavé sonety v SNK

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Krvavé sonety v SNK Krvavé sonety v SNK

Martin, 29. apríla 2019 - Krvavé sonety, cyklus 32 sonetov s ostrou protivojnovou tématikou, koncom minulého roka preložil do anglického jazyka John Minahane. Sám autor ich osobne predstavil martinskému publiku v Slovenskej národnej knižnici (SNK).

Krvavé sonety napísal Pavol Orságh Hviezdoslav už pár týždňov po vypuknutí 1. svetovej vojny, takže v tomto roku si pripomíname 105. výročie ich vzniku. A mnohí významní spisovatelia vtedy podporovali vojnovú eufóriu: "Už prvé vypálené guľky a výbuchy granátov veľmi hlboko zasiahli citlivé srdce básnika a veľmi nekompromisne odsúdil konflikt svetových rozmerov. Tým sa zaradil do kategórie protivojnových odporcov a nevšednou poetickou silou brojil proti páchaným ukrutnostiam," uviedla vo svojom príhovore generálna riaditeľka SNK, Katarína Krištofová. Zdôraznila, že počas vojny Hviezdoslav teda ani len nedúfal, že by jeho protest mohol vyjsť v tlačenej podobe. Stalo sa tak až v roku 1919, kedy Krvavé sonety vyšli ako samostatné knižné dielo. Počas vojny sa šírili len ústnym podaním alebo opisom.

 

04 29 Krvave sonety
04 29 Krvave sonety
04 29 Krvave sonety

 

Ako vidno, protest je stále aktuálny a po vyše sto rokoch vyšli sonety v anglickom preklade Johna Minahane, Íra žijúceho na Slovensku. Sú pre neho niečím jedinečným: "Napísal veľmi ambiciózne, veľmi dobre premyslené a štruktúrované dielo. Poznám veľa anglickej, aj nemeckej literatúry zo začiatku prvej svetovej vojny. Ale nepoznám v tých literatúrach nič podobné. Krvavé sonety sú unikátne," povedal John Minahane, ktorý sonety prekladal niekoľko rokov. A oslovili ho natoľko, že prečítal aj iné básnikove diela.

 

Minahaneho preklad vyzdvihla na pôde SNK v príhovore aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková: "Pre generáciu, ktorá nepoznala vojnu, je obzvlášť dôležité uvedomiť si neotrasiteľné večné pravdy. Nositeľmi týchto právd sú však paradoxne diela pochádzajúce z časov najväčších ľudských útrap. Vážený pán Minahane, v mene celej slovenskej spoločnosti by som sa Vám chcela poďakovať, že ste Krvavé sonety preložili do jazyku Shakespeara. Výrazne ste totiž prispeli k šíreniu Hviezdoslavovho protivojnového posolstva a zároveň ste sa zaslúžili o rozvoj slovenského nehmotného dedičstva."