utorok, 16 apríl 2013 22:52

Festival Jeden svet zaujal výberom filmov a sprievodnými diskusiami Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Dušan Haško (vpravo) debatuje na tému prenasledovania ľudí počas éry komunizmu Dušan Haško (vpravo) debatuje na tému prenasledovania ľudí počas éry komunizmu

Trojdňový festival prilákal mladých aj starších divákov. V sále Bar Museum sa od piatku do nedele premietalo viacero filmov. Všetky diela boli zaujímavé a priniesli pohľady na rôzne témy a problémy súčasného sveta. Ťahákom boli aj debaty, kde sa rozoberali konkrétne problémy znázorňované vo vybraných dielach.

Piatková diskusia zaujala návštevníkov festivalu

Hostia Dušan Kubička, predseda Turčianskej bicyklovej skupiny JUS a Janko Topercer, pracovník Botanickej záhrady UK v Blatnici diskutovali spolu s organizátormi Petrom Trmosom a Jurajom Marčekom o filmoch premietaných počas piatkového večera. Do diskusie sa zapojili aj hostia, ktorých najviac zaujímalo aktuálne dianie v spoločensko-kultúrnej oblasti v našom regióne a rôzne environmentálne aktivity. Organizátori podujatia zúčastnených uistili, že sa už v súčasnosti pripravujú zaujímavé projekty, na ktorých sa podieľa viacero občianskych zdržení. Jednou z mnohých aktivít je aj obnova botanickej záhrady v areáli Slovenského národného múzea v Martine, ktorá bude realizovaná za podpory viacerých dobrovoľníkov a Janka Topercera.

 

Víkendové filmy predostreli príbehy z cenzúrou kontrolovaných krajín a zanechali hlboké dojmy v publiku

Film Zakázané hlasy, opisujúci život svetoznámych blogeriek na Kube, v Číne a Iráne, priniesol strhujúce príbehy z krajín, kde je obmedzená sloboda prejavu. Blogerky drží pri živote azda len to, že sú populárne a používajú sociálne siete - ich zmiznutie by vyvolalo vlnu odporu medzi verejnosťou. Časopis TIME ich preto zaradil medzi svetovo najvplyvnejšie osobnosti. Túto česť si vyslúžili Yoani Sánchez, Zeng Jinyan a Farnaz Seifi.

Krátko po štvrtej hodine pokračoval festival filmom Kto zabil Natašu. Groznyj, hlavné mesto Čečenska. Vláda Ramzana Kadyrova. Nataša Esterminová nepríde na plánovanú schôdzku, zabije ju výstrel zo zbrane, ktorý zároveň naštartuje skryté novinárske pátranie po vrahovi. Hľadanie je však nesmierne komplikované. Investigatívny dokument priniesol divákom festivalu predovšetkým opis nebezpečného sveta východného bloku a bábkových vlád a je komplexným dielom o umlčovaní novinárov, disidentov a ľudskoprávnych aktivistov.

 

Bielorusko je od Slovenska vzdialené len niečo vyše 300 kilometrov

Séria filmov o slobode prejavu pokračovala snímkou súčasného najpálčivejšieho politického problému Európy - vlády Alexandra Grigorieviča Lukašenka v Bielorusku, krajiny, ktorá je od Slovenska vzdušnou čiarou len niečo vyše 300 kilometrov. Dva filmy opisovali politické prostredie, priebeh volieb i novinársku prácu v tomto štáte.

Sobotné kino pokračovalo dokumentom o pochode neonacistov v Brne, ktorý zaujímavým spôsobom ponímal pohľady všetkých zúčastnených strán. Večer zakončil hraný dokument s príznačným názvom In Transition (Premena), ktorý inšpiratívne zobrazuje globálny sociálny experiment - zachytáva ľudí z celého sveta tvoriacich neobyčajné veci, predovšetkým z hľadiska regionálneho rozvoja a trvalej udržateľnosti.

Sobotnej diskusie sa zúčastnili Katka Lechanová a Lucia Segľová, moderuje Peter Trmos

V nedeľu sa hostia usadili do sály Bar Museum opäť. V ponuke boli filmy rôznych tém, napríklad z obdobia komunistickej propagandy a prenasledovania rehoľníkov, obchodovania s ľuďmi, cestovaniu imigrantov či porovnávaniu života mladých rodín v rôznych oblastiach Európy. Nedeľná debata mala do istej miery aj skrytú symboliku - v noci z 13. na 14. apríla roku 1950 nariadil Ústredný výbor Komunistickej strany likvidádiciu mužských reholí, tzv. "Akciu K". Cieľom bolo obsadiť kláštory a získať majetok, čo sa aj podarilo v takmer 100 kláštoroch.

Nedeľná debata - hostia Bohdan Hroboň a Ivan Moďoroši

Jeden svet“ je názov medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych filmov, ktorý od roku 2000 organizuje v Bratislave a mestách po celom Slovensku občianske združenie Človek v ohrození. Jednou z činností združenia je za pomoci vzdelávacích a osvetových aktivít na Slovensku prispievať k budovaniu otvorenej, tolerantnej a solidárnej spoločnosti. Festival je jediným kultúrnym podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá globálnymi témami, otázkami ľudských práv a situáciou v krízových oblastiach sveta. Každoročne prezentuje okolo 70 dokumentárnych filmov prevažne zahraničnej produkcie, vyše desiatku diskusií na aktuálne témy, fotografické výstavy a koncerty.

 

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn