streda, 17 júl 2019 09:29

Súťaž: Hradiskami a hradmi Turčianskej kotliny

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Súťaž: Hradiskami a hradmi Turčianskej kotliny Súťaž: Hradiskami a hradmi Turčianskej kotliny

V lesoch Turčianskej kotliny sú okrem prírodných krás skryté dávne stopy osídlenia našich predkov. Nádherné letné dni sú ako stvorené, aby ste odhalili tieto tajomné miesta. Archeológ Milan Horňák vyhlásil pre nadšencov regionálnej histórie nultý ročník letnej výzvy „Hradiskami a hradmi Turčianskej kotliny“, počas ktorej môžete navštíviť najznámejšie turčianske praveké hradiská a stredoveké hrady.

V rámci výzvy „Hradiskami a hradmi Turčianskej kotliny“ zažijete nielen dotyk s históriou, no nepochybne si užijete aj krásy turčianskej prírody v lesoch Veľkej a Malej Fatry aj pohoria Žiar. Všetky vybrané lokality sú na trasách turisticky značkovaných chodníkov, vhodné sú teda aj pre deti. O vybraných lokalitách informuje Milan Horňák postupne na svojom blogu v článkoch, ktoré vás oboznámia s históriou danej lokality.

 

Zoznam hradov a hradísk, ktoré navštívite

 

Sučiansky hrad (obec Podhradie)

Hradisko Katova skala (obec Sklabinský Podzámok)

Hradisko Vyšehrad (obec Jasenovo)

Hrad Zniev (obec Kláštor pod Znievom)

Blatnický hrad (obec Blatnica)

Hradište pri ceste na Martinské hole (Martin - Kólonia Hviezda)

 

Výzvu je potrebné absolvovať v termíne 1. august - 15. september 2019 a dôkazom toho, že ste lokalitu navštívili bude vaše „selfie“ s vrcholovou turistickou značkou na danom mieste, ktorú uverejníte ako príspevok na Facebook stránke tohto podujatia.

 

Výzvy sa všetci zúčastňujú samostatne, dobrovoľne a na vlastnú zodpovednosť. "Zo všetkých účastníkov, ktorí výzvu absolvujú v plnom rozsahu, budú vyžrebovaní piati výhercovia. Žrebovanie sa uskutoční počas mojej prednášky venovanej archeológii Turca, ktorá sa bude konať v druhej polovici septembra v priestoroch Slovenskej národnej knižnice v Martine. Vyžrebovaní budú odmenení knižkou s archeologickou tematikou z územia Severozápadnému Slovensku," vysvetlil Milan Horňák.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Výber redakcie