sobota, 17 august 2019 10:58

August – mesiac zberačov, nekupujte plody z národných parkov

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
August – mesiac zberačov, nekupujte plody z národných parkov August – mesiac zberačov, nekupujte plody z národných parkov Autor: Dan Harťanský, Jana Kološtová, foto: Vladimír Dianiška, Dan Harťanský

Zvykli sme si dávať mesiacom prívlastky symbolizujúce nejakú činnosť, typickú pre daný mesiac, či vzhľad prírody v tomto mesiaci. Marec – mesiac knihy, apríl - mesiac lesov, či máj – mesiac lásky a kvetov sú každému známe. Pracovníci Správy NAPANT v Nízkych Tatrách, sa domnievajú, že aj august by si zaslúžil svoj prívlastok.

Keďže každoročne v tomto mesiaci vrcholí zber lesných plodov všetkého druhu, od čučoriedok a brusníc cez maliny až po huby, rozhodli sa august pomenovať mesiacom zberačov. Tak ako po minulé roky, aj tento rok sú denne v národnom parku Nízke Tatry stovky zberačov, ktorí sa pohybujú prevažne vo väčších skupinách a zbierajú čo im príde pod ruky (teda okrem odpadkov, tie žiaľ po nich v prírode často ostávajú).

 

Najviac si to odnesú kríky čučoriedok a brusníc, z ktorých po nájazde česákov ostanú len holé kríčky bez listov. Smutné je aj to, že tieto „produkty“ nekončia v domácom lekvári či kapustnici, ale sú ponúkané na predaj, najmä popri cestách, vo výkupoch a u priekupníkov. V súčasnosti sa často objavujú ponuky na predaj i cez internet.

 

Otázku „Čo budú potom jesť zvieratá?“ už iste počuli mnohí z vás a rešpektujeme aj názory tých, ktorým je to jedno. Rovnako často sa v tomto období objavujú výzvy na nekupovanie takýchto produktov, lebo kde nie je dopyt, tam nie je ponuka. To je tiež veľký kus pravdy a významná pomoc ochrane prírody.

 

V tomto príspevku by sme však radi upozornili aj na zdravotné riziká spojené s nákupom a konzumáciou takto získaných plodov i húb. Nie každá „čierna bobuľka“ je totiž čučoriedka, známe sú aj prípady zámeny za jedovaté vranie oko štvorlisté. Na otravu stačí pár bobuliek zamiešaných vo vedierku čučoriedok. Rovnako hygienické podmienky a kvalita takto predávaných plodov, vystavovaných v plastovom vedierku popri ceste, často na slnku, aj niekoľko dní po sebe, je diskutabilná. Plody sú často zbierané do rôzneho stupňa špinavých plastových nádob od farieb, oleja a iných “fajnôt” a až potom sú presypané do tých „čistých“ a to sa nezmieňujeme o tom čo s nimi zberači robia aby sa pekne leskli. V prípade, že sa jedná o  huby je zdravotné riziko ešte väčšie.

 

Pokiaľ je pre vás mesiac august neodmysliteľne spojený zo zberom, môžete sa zapojiť napríklad do zberu odpadkov. V Nízkych Tatrách ich po návštevníkoch nájdete určite viac než húb či čučoriedok a navyše tým pomôžete prírode hneď dvakrát – zvieratám ponecháte ich prirodzenú potravu a ľuďom príjemné prostredie na relax. Do tohto typu „zberačských aktivít“ sú zapojení aj strážcovia Správy NAPANT, ktorí popri zbere odpadkov po turistoch pravidelne čistia a zvážajú aj odpad z útulní a miest na prespanie, ktoré zatiaľ nemajú správcov, konkrétne z Hiadeľského sedla, Ramže a sedla Priehyba.

 

Špecifickou aktivitou odboru strážnej služby Správy NAPANT je aj „zber zberačov“, kedy sú v rámci strážnych služieb v území napomínaní a aj sankcionovaní zberači lesných plodov, nakoľko uvedená činnosť je na území národného parku zakázaná (§ 14, Zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny).

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.