Reklama
pondelok, 19 august 2019 12:22

Nadácia ŽSK pomohla už takmer 70-tim rodinám Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Nadácia ŽSK pomohla už takmer 70-tim rodinám Nadácia ŽSK pomohla už takmer 70-tim rodinám

Za jeden rok pôsobenia pomohla Nadácia ŽSK desiatkam rodín finančne, materiálnym vybavením, ale aj poskytnutím odbornej pomoci. Záujem o jej služby rastie.

Založením Nadácie župa začala pomáhať jednotlivcom a rodinám, ktoré sa ocitnú v ťažkej životnej situácii. Od svojho vzniku rozdelila viac ako 30-tisíc eur a finančne pomohla takmer 70-tim rodinám. ,,Stretávame sa s rôznymi osudmi ľudí. Niektorí zápasia s  chorobou, sociálnym vylúčením, iní s osamelosťou. Z fondov Nadácie sme zakúpili a inštalovali čerpadlo do staršieho rodinného domu, čím sme rodine s dvomi deťmi umožnili používať sprchu a tečúcu vodu. Hoci celý život pracovali, ich príjem narušili choroby  j pracovný úraz. Osamelej matke štyroch detí sme kúpili bicykel, aby sa po práci ľahšie mohla presunúť do škôlky pre dieťa a do ďalšej práce, ktorou sa snaží zabezpečiť rodinu. Jej príkladná starostlivosť a vytrvalosť sú obdivuhodné. Podporili sme aj študentku umeleckej strednej školy, nádejnú umelkyňu, ktorá žije s chorými rodičmi v materiálnom nedostatku a pre jej napredovanie v škole  bolo potrebné základné technické vybavenie,“ priblížila Gabriela Podolanová, správkyňa Nadácie.

 

Nadácia vďaka sponzorom získala notebooky pre mnohodetné rodiny pod hranicou chudoby, nábytok a vybavenie do domácností, zrekonštruovali sa nevyhnutné sanitárne priestory v byte, zakúpila a inštalovala sa žumpa do domu bez kanalizácie. ,,Nie je to však len o rozdávaní peňazí. Dôležitá je práve odborná pomoc. S mnohými rodinami pracujeme aj po poskytnutí pomoci,“ uviedla žilinská županka Erika Jurinová. 

 

Odbornú pomoc zabezpečuje Rodinné centrum pomoci, ktoré poskytuje odborné poradenstvo prostredníctvom spolupracujúcich organizácií. ,,Spájame špecialistov, ktorí sprevádzajú jednotlivcov i rodiny v sociálnej, právnej aj psychologickej oblasti pri riešení ich ťažkostí, aby sa z krízovej situácie dostali. Pomáhame hľadať zariadenia pre viacdetné rodiny, kontaktujeme mediátorov, psychológov, ale i špeciálnych pedagógov a vyhľadávame ďalšie zdroje možnej pomoci, aby sa rodine dostala komplexná pomoc. Chceme ľuďom v núdzi pomôcť, aby sa zaradili do normálneho života, a aby žili v dôstojných podmienkach,“ dodala županka.

 

Bezplatná právna pomoc sa poskytuje vždy v utorok a štvrtok od 9.00 do 14.00 hodiny, základné sociálne poradenstvo (aj žiadosti o umiestnenie do zariadení) poskytuje denne od 8.00 do 15.00 a v prípade záujmu o psychologickú pomoc  je možné sa objednať telefonicky na číslach  0948 386 342 alebo 0948 911 223. Rodinné centrum pomoci a Nadácia ŽSK pre podporu rodiny sídlia od 1. marca v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline. Župa chce postupne rozšíriť rodinné centrá aj do ostatných regiónov v kraji. Najbližšie plánuje otvorenie dvoch rodinných centier v Martine a Čadci.

 

Nadácia ŽSK nedávno spustila aj verejnú zbierku ustanovenú rozhodnutím MV SR č. 000 -2019/007490. Číslo osobitného účtu SK05 0900 0000 0051 5416 9506. Výťažok poputuje výhradne na podporu rodín a jednotlivcov v núdzi.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.