nedeľa, 25 august 2019 09:55

Benefičný koncert v kaštieli Košťany nad Turcom

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Benefičný koncert v kaštieli Košťany nad Turcom Benefičný koncert v kaštieli Košťany nad Turcom

V sobotný podvečer 24. augusta 2019, sa v kaštieli Košťany nad Turcom konal benefičný koncert na podporu financovania generálnej opravy organu v Evanjelickom kostole v Príbovciach. Podujatie pripravilo zoskupenie Múzy tvorivé a Marián Kramár za podpory majiteľky kaštieľa Otílie Čamborovej.

Cirkevný zbor ECAV Príbovce sa dlhodobo snaží o budovanie evanjelickej identity a o záchranu, obnovu a rekonštrukciu nehnuteľných kultúrnych pamiatok v jeho vlastníctve. Jednou z najväčších výziev, ktorým v posledných rokoch čelí, je práve obnovenie fungovania dominantnej časti interiéru kostola, a zároveň dôležitej hudobno-doprovodnej súčasti bohoslužieb - organu. Tento historický hudobný nástroj, ojedinelý svojou zložitosťou a komplexným usporiadaním nielen v Turci, ale aj širokom okolí, bol postavený v roku 1935 na základe návrhu vtedajšieho príbovského kantora Daniela Sámela.

 

Zhotoviteľom bola česká firma Jan Tuček z Kutnej Hory. Zub času spolu s vlhkým prostredím a zmenami teploty nahlodali jeho konštrukciu, a práve preto nebol od roku 2015 pre nevyhovujúci stav na bohoslužbách využívaný - to bol jeden z hlavných dôvodov, prečo vznikla iniciatíva na jeho záchranu, obnovu v čo najväčšom rozsahu a návrat do bohoslužobného života.

 

 

Členka zoskupenia Múzy tvorivé Lucia Dobošová, spolu s celým radom spolupracovníkov a nadšencov, organizuje už takmer štyri roky rôzne koncerty a umelecké podujatia. Album detského spevokolu Soľničky zeme, ktorý vznikol aj pod jej vedením, taktiež prispel nemalou mierou na spoločné konto záchrany. Dôležitou bola tiež dotácia z Nemecka a nesmierna vďaka patrí aj všetkým evenjelikom cirkevného zboru ECAV Príbovce, ktorí svoje milodary venujú práve na tento účel.

 

 

Po takmer štyroch rokoch neúnavnej snahy zažívajú v týchto dňoch členovia cirkevného zboru ECAV Príbovce neopísateľnú radosť - organ je opäť nažive, opravený, vynovený a plne funkčný. "Hlboko sa skláňame pred realizátorom rekonštrukcie, pánom profesorom Mariánom Muškom a celým tímom jeho spolupracovníkov z organárskej dielne v Žiline. Po vyše 8 mesiacoch očakávanej náročnej práce i neočakávaných nepríjemných prekvapeniach, ktoré boli nakoniec našťastie zdarne vyriešené, žijeme svoj sen a uvádzame opravený organ do života," uviedla Lucia Dobošová v príhovore hosťom koncertu.

 

Celková cena opravy organu presahuje 30 000 €

 

"Je Božím zázrakom, že financovanie opravy sme popri iných dôležitých projektoch v našom cirkevnom zbore zvládli len s minimálnou pôžičkou, ktorej splácanie máme ešte pred sebou. Veríme však, že Boh požehná naše úsilie až do úplného finále. Môže sa tak diať i prostredníctvom vás, ochotných a štedrých darcov a podporovateľov," poďakovala Lucia Dobošová.

 

muzy-tvorive
muzy-tvorive
muzy-tvorive
muzy-tvorive
muzy-tvorive
muzy-tvorive

 

Prispieť na opravu organu je možné bankovým prevodom na účet občianskeho združenia Zažnime svetlo, ktoré pôsobí pri cirkevnom zbore ECAV Príbovce. Ak ste milovníci histórie a umenia, určite sleduje Facebook Múzy tvorivé, kde budú uverejnené informácie o nasledujúcich podujatiach tohto umeleckého zoskupenia.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn