Vytlačiť túto stránku
štvrtok, 17 október 2019 21:19

Turčianske kultúrne stredisko sprístupnilo tri nové výstavy

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Turčianske kultúrne stredisko sprístupnilo tri nové výstavy Turčianske kultúrne stredisko sprístupnilo tri nové výstavy

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine – Múzeom Andreja Kmeťa a Martinským klubom priaznivcov cestovania pripravilo súbor výstav pod spoločným názvom Bez hraníc, ktoré budú súčasťou pripravovaného 9. ročníka cestovateľského festivalu pod rovnomenným názvom Bez hraníc. Vystavené budú kolekcie profesionálnych fotografov a pacientov Psychiatrickej liečebne v Sučanoch.

Autorka kolekcie Atlas žien, Dorota Holubová, predstavuje mapu vizuálnych príbehov, zbierku portrétov žien zažívajúcich násilie a portrétov žien, ktoré im poskytujú pomoc a podporu. Projekt vznikal v ženských bezpečných domoch a v ženských organizáciách na východnom Slovensku v organizáciách Bezpečnej ženskej siete. Hlavným cieľom projektu je rozšírenie sociálneho povedomia, vzdelávanie ľudí a prevencia domáceho násilia páchaného na ženách a deťoch pomocou fotografií.

 

Ján Viazanička prostredníctvom svojho projektu Dovolenka doma skúma, „ako ľudia na Slovensku oddychujú, ako si vytvárajú svoj osobný raj, a aký to má spätný dopad na obraz krajiny“. Jeho súčasný „zvláštny“ vzťah k dovolenke, k tomu, čo to vlastne znamená, vychádza nielen zo spomienok na detstvo v socialistickom Československu, ťažké 90. roky, ale  i zo súčasnosti. Žije v dome spolu s manželkou a tromi malými deťmi a psom v lokalite, kam mnohí chodia len oddychovať.

 

Výstavy autorov sú realizované s finančnou podporou mesta Martin

 

Ďalšiu výstavu tvorí výber z tvorivých výtvarných a fotografických dielní, realizovaných v rámci projektu OSUDY V. Tvorivé stretnutia v priestoroch Psychiatrickej liečebne v Sučanoch boli pripravované v spolupráci s odbornými lektormi v oblasti výtvarného umenia a fotografie Radovanom Šenšelom a Zdenom Zimanom. Obaja pacientov usmerňovali pri vyjadrovaní ich pocitov a nálad v jednotlivých umeleckých žánroch. Vzdelávací obsah cyklu tvorivých dielní taktiež umožnil účastníkom s pomocou získaných vedomostí nájsť vhodný priestor na vlastné umelecké sebavyjadrenie.

 

Projekt Osudy V. je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja. Týmto projektom sa Turčianske kultúrne stredisko v Martine už piaty rok pokúša o búranie tabu v otázke  psychických chorôb, ktoré postihujú čoraz viac ľudí. Slávnostná vernisáž výstav sa uskutočnila 17. októbra 2019 v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu Andreja Kmeťa a sprístupnená pre verejnosť bude v dňoch 18. októbra – 18. novembra 2019.

Mgr. Radoslav Pančík

Prispievateľ Turiec Online

Manažér pre výtvarníctvo, fotografiu, film a vzdelávanie​, Turčianske kultúrne stredisko v Martine.

Najnovšie články od autora: Mgr. Radoslav Pančík

Súvisiace články podľa značky