štvrtok, 17 október 2019 21:42

V Bratislave sa zídu špičkoví chirurgovia z Európy, zastúpenie bude aj z Martina

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
V Bratislave sa zídu špičkoví chirurgovia z Európy, zastúpenie bude aj z Martina V Bratislave sa zídu špičkoví chirurgovia z Európy, zastúpenie bude aj z Martina

Operovať laparoskopicky či robotom i tak zložité výkony ako sú operácie na pečeni a na pankrease alebo na konečníku? Toto je hlavná téma kongresu, ktorý organizuje Chirurgická klinika a transplantačné centrum Jesseniovej lekárskej fakulty a Univerzitnej nemocnice v Martine.

Zatiaľ čo laparoskopické výkony typu odstránenie žlčníka alebo operácia prietrže sú samozrejmosťou a sú dostupné pre väčšinu pacientov, zložitejšie laparoskopické výkony na konečníku, na hrubom čreve, ale i na pečeni a pankrease sú stále pre našich pacientov dostupné len na niektorých pracoviskách. Stav vedeckého poznania a klinické dáta hovoria v prospech týchto miniinvazívnych výkonov. Pre pacienta prinášajú rýchlejšiu rekonvalescenciu pri porovnateľnej onkologickej radikalite a čo je asi najdôležitejšie, s menším počtom pooperačných komplikácií.

 

Aký je stav v tejto problematike na Slovensku?

 

Ako príklad môžeme uviesť laparoskopickú kolorektálnu chirurgiu. Na Slovensku sa zoperuje približne 20% pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka laparoskopicky, znamená to, že väčšina pacientov podstupuje výkon klasicky otvorene. Ako by to malo byť? Na dobrých pracoviskách by sa malo operovať laparoskopicky alebo roboticky viacej ako 60% a na špičkových nad 80% pacientov.

 

Profesor Amjad Parvaiz z Veľkej Británie, svetový líder v robotickej kolorektálnej chirurgii zaháji kongres na tému: „Upcomig robotic Technologies“. V preklade: čo nás čaká v robotickej chirurgii. Robotická chirurgia sa etabluje nielen v brušnej chirurgii, ale i urológii a gynekológii. Iste nie je nezaujímavé, že na Slovensku máme jeden robotický prístroj, zatiaľ čo v Českej republike je ich celkom 11.

 

Profesor Bjorn Edwin z Osla bude hovoriť o posledných horúcich novinkách z oblasti chirurgie pečene. Po 30 rokoch je na svete vedecký dôkaz o tom, že laparoskopická chirurgia pečene je prínosnejšia a pre spoločnosť lacnejšia v porovnaní s operáciami otvorenými.

 

Profesor Uwe Wittel z Nemecka prinesie informácie o laparoskopických výkonoch na pankrease a docent Ivanecz zo Slovinska pohovorí o technických detailoch samotných výkonov na pečeni. Je potreba zdôrazniť, že  laparoskopické a robotické výkony na pečeni  a pankrease patria do rúk vybraných špecialistov v centrách, ktoré tieto výkony dlhodobo pestujú.

 

Na kongrese poctia svojou prítomnosťou kolegovia z Českej republiky. Profesor Ryška prehovorí o nádoroch pankreasu z pohľadu patológa, profesor Válek uvedie hostí do recentných noviniek nechirurgickej liečby nádorov pečene a možnosti podpory regenerácie tohto dôležitého orgánu. Docent Ondřej Urban z Olomouca a MUDr. Rudolf Repák, PhD z Hradca Králové poskytnú dôležité informácie z oblasti modernej diagnostiky nádorov žlčových ciest a pankreasu.

 

Kongres neopomenie veľmi dôležitú problematiku výživy a pooperačnej starostlivosti u takto zložitých výkonoch a na túto tému prehovorí jeden z popredných intenzivistov, MUDr. Eduard Havel, PhD. z Hradca Králové. Čo bude iste zaujímavé pre našich pacientov, tím z Martina pod vedením prof. Alexandra Ferka bude prezentovať po prvý krát výsledky testovania nového operačného postupu pre rakovinu konečníka, ktorý významne znižuje závažné pooperačné komplikácie a potrebu vývodu.