pondelok, 21 október 2019 14:27

Univerzitná nemocnica Martin je 3. najlepšou štátnou nemocnicou na Slovensku Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Univerzitná nemocnica Martin je 3. najlepšou štátnou nemocnicou na Slovensku Univerzitná nemocnica Martin je 3. najlepšou štátnou nemocnicou na Slovensku

V aktuálnom hodnotení slovenských nemocníc za rok 2019 patrí v rebríčku INEKO (Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy) Univerzitnej nemocnici Martin ocenenie bronzová Nemocnica roka.

Piaty ročník hodnotenia nemocníc inštitútom vychádzal z vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúseností, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti za posledné 4 roky. „UNM sa podľa hodnotenia INEKO posledné roky umiestňuje medzi prvými tromi nemocnicami vo svojej kategórii. Z tohto hľadiska môžeme byť spokojní a snažiť sa o udržanie resp. zlepšenie tejto pozície aj v nasledujúcich rokoch,“ uviedol generálny riaditeľ nemocnice MUDr. Dušan Krkoška, PhD., MBA.

 

Pri hodnotení Univerzitnej nemocnice Martin inštitút vyzdvihol najmä to, že sa tu liečia pacienti s náročnými diagnózami. „Druhý najvyšší Case Mix Index (priemerná náročnosť diagnóz pacientov) na Slovensku naznačuje, že UNM nebude dosahovať pri porovnaní s ostatnými nemocnicami napríklad nízku reoperovanosť alebo rehospitalizovanosť, ktoré patria medzi najvyššie,“ uviedol analytik INEKO Dušan Zachar. To, že sú s prácou UNM pacienti spokojní, sa podľa INEKO odráža aj na fakte, že nemocnica neodstáva pokuty od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Univerzitná nemocnica Martin dosiahla v hodnotení medzi štátnymi univerzitnými a fakultnými nemocnicami celkový rating 55,6.

 

UNM má podľa hodnotenia INEKO najnižšiu úmrtnosť seniorov, ak utrpia zlomeninu stehennej kosti. Spomedzi veľkých štátnych nemocníc navyše disponuje martinská nemocnica urgentným príjmom, kde pacienti privezení záchrankou čakali počas sledovaného 4-ročného obdobia v priemere najkratšie – 14 minút. Celoslovenský priemer je pritom podľa inštitútu takmer 17 minút. „Určite je čo zlepšovať, ale zároveň je potrebné povedať, že nie sme úplne stotožnení s niektorými hodnotiacimi kritériami, napríklad v hodnotení kvality, kde sme tento a predchádzajúci rok najviac stratili,“ zhodnotil MUDr. Dušan Krkoška, PhD., MBA.

 

 

Podľa INEKO by sa mala martinská nemocnica zlepšiť v hospodárení s majetkom

 

Po očistení dát od efektu oddlženia jej totižto za minulý rok narástol dlh po splatnosti najvýraznejšie a najviac sa zhoršila aj jej schopnosť generovať vlastné zdroje, keď rok ukončila de facto so stratou vyše 13 mil. EUR,“ uviedol Dušan Zachar. Podľa generálneho riaditeľa UNM stratu zapríčinilo viacero faktorov. „Nárast personálnych nákladov v súvislosti so zákonnou valorizáciou, ale aj potrebami vyplynuvšími z nedostatku personálu a zabezpečenia prevádzky. Výrazný podiel má aj nedostatočné financovanie zo strany zdravotných poisťovní, ktoré dlhodobo nepokrývajú nákladovú náročnosť predovšetkým život zachraňujúcich výkonov,“ vysvetlil MUDr. Dušan Krkoška, PhD., MBA.