Reklama
streda, 06 november 2019 10:16

Energetici rozbehli rekonštrukciu v Strečnianskej úžine Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Energetici rozbehli rekonštrukciu v Strečnianskej úžine Energetici rozbehli rekonštrukciu v Strečnianskej úžine

Rozsiahla investícia je nevyhnutná pre zachovanie stability elektrickej distribučnej siete na severe stredného Slovenska. Náročný horský terén je pre elektromontérov veľkou výzvou. Vyžaduje si mimoriadne opatrenia a využitie rôznych špeciálnych technológií a postupov.

SUČANY. Strečnianska úžina spájajúca Turiec s horným Považím je jedným z najdôležitejších koridorov Slovenska. Tečie cez ňu Váh, prechádza ňou najvyťaženejšia cesta prvej triedy či hlavná železničná trať. To sú všeobecne známe fakty. Oveľa menej je rozšírená skutočnosť, že táto trasa je mimoriadne dôležitá aj pre energetiku. Úžinou prechádzajú dve strategicky významné vedenia veľmi vysokého napätia (110 kV), ktoré prepájajú transformovne v Sučanoch a vo Varíne. Pre pokročilý vek a technický stav pristúpila Stredoslovenská distribučná (SSD) k ich rekonštrukcii. Rozpočet investície je takmer deväť miliónov eur.

 

 

Tieto vedenia sú elektrickou tepnou s veľkým významom pre celé stredné Slovensko. Ich rekonštrukcia pozitívne ovplyvní kvalitu a bezpečnosť distribúcie elektriny v Turci, na hornom Považí, ale aj na Kysuciach, Orave a Liptove,“ zdôraznil Vladimír Svetlošák, manažér kľúčových projektov v SSD.

 

 

Z čias vojny a komunizmu

 

Prvé vedenie pochádza ešte z čias druhej svetovej vojny – z roku 1944. Druhé je z roku 1957. Staršie vedenie čaká celková výmena všetkých stožiarov aj vodičov. Druhé zrekonštruujú energetici čiastočne – niektoré stožiare vymenia, hlavne tie v náročnom teréne, iným postačí zosilnenie.

 

 

Zo strategického a bezpečnostného hľadiska potrebujeme dve vedenia, pričom každé musí mať vlastný koridor. Najmä kvôli mimoriadnym situáciám ako sú veterné kalamity, pády stromov, námraza a podobne. Obidve vedenia prechádzajú extrémnym terénom, preto časť rekonštrukcie zrealizujeme pomocou vrtuľníka,“ vysvetlil Svetlošák. Doplnil, že pri realizácii si musia pomáhať aj špeciálnou technikou, napríklad pásovými vozidlami na prepravu betónu do strmých svahov či rôznymi lanovkami.

 

Energetici postavia spolu 75 nových stožiarov a ďalších 54 opravia

 

Nové budú oproti pôvodným vyššie a pevnejšie. Každý má najmenej päť ton. Vďaka moderným technológiám sa medzi stožiarmi zväčšia rozstupy, takže ich bude o 16 menej ako predtým, čo bude mať pozitívny dopad na životné prostredie. Ich zabetónovanie si vyžaduje okolo 3 500 kubíkov betónu, čo zodpovedá asi 700 domiešavačom. Na prepojenie transformovní v Sučanoch a Varíne je potrebných spolu približne 150 kilometrov vodičov, a to aj napriek tomu, že celá trasa vedenia má zhruba 20 kilometrov.

 

 

Nákladiakom pod Strečnom sa chcú vyhnúť

 

Ak pôjde všetko podľa plánu, práce by sme mali ukončiť v novembri 2020. Doteraz prebiehali tie prípravné a jednoduchšie časti projektu, teraz sme sa pustili do najnáročnejších úloh,“ priblížil V. Svetlošák. Keďže vedenia križujú v niekoľkých miestach aj cestu a rieku, upozornil na nevyhnutné obmedzenia dopravy.

 

 

Snažíme sa hľadať spoločné termíny s ostatnými zložkami, ktoré uzatvárajú cestu už teraz kvôli ťažbe dreva a údržbe cesty, nech dopravnú situáciu nekomplikujeme ešte viac. Tiež sme si zradili dve stavebné základne, jednu v Martine a druhú v Žiline, aby sme minimalizovali presun techniky popod Strečno“ zdôraznil. Vďaka príprave a technickým opatreniam z minulého roka si rekonštrukcia nebude vyžadovať žiadne výrazné odstávky elektriny.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.