piatok, 15 november 2019 14:31

V Martine sa rozoznejú tóny imaginárnych krajín a expresívnej hudby

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
V Martine sa rozoznejú tóny imaginárnych krajín a expresívnej hudby V Martine sa rozoznejú tóny imaginárnych krajín a expresívnej hudby

V rámci BarmuseumFestu nadšencov umenia uchváti tvorba agilného slovenského gitaristu Dávida Kollára a zvukového kolážistu Michala Kořána.

Československý festival živého umenia BarmuseumFest, ktorý prebieha v Kultúrnom centre Museum v Martine, hostí od 3. októbra profesionálnych divadelných a hudobných umelcov v rámci šiestich festivalových večerov. Na jeho treťom pokračovaní sa milovníkom umenia predstavia gitarový experimentátor Dávid Kollár a ambietný umelec Michal Kořán.

 

Dávid Kollár je dvorným skladateľom slovenského vydavateľstva Hevhetia. Zaslúžene sa zviditeľnil založením skupiny KoMaRa s bubeníkom zo skupiny King Crimson - Patom Mastelottom. Neskôr nasledovala rada ďalších úspechov. Koncertoval s legendárnym hráčom na stick Treyom Gunnom, gitaristom Eivindom Aarsetom a nahral album Illusion of a Separate World s nórskym hudobníkom Arveom Henriksenom. Zaujímavý ohlas malo tiež jeho hosťovanie na albume Stevena Wilsona To The Bone (2017). V poslednej dobe často koncertuje s ďalším legendárnym hudobníkom Erikom Truffazom. Dávid Kollár vydal viacero vlastných albumov a je taktiež autorom filmovej hudby. V roku 2019 získal na Slovensku Cenu za prínos do hudby v Radio_Head Awards.

 

Michal Kořán sa dlhodobo venuje kolážam. Od polovice 80-tych rokov spolupracuje s Filipom Homolom a s bratom Jaroslavom Kořánom, s ktorým založil meditatívny súbor Orloj snivců. Následná spolupráca s Pavlom Richterom priniesla pod hlavičkou Richter bandu album To, co lidi sytí... Michal Kořán od svojho doposiaľ posledného sólového albumu Čtyři barvy (2017) spolupracuje s maďarskou huslistkou Ágnes Kutas a basgitaristom Josefom Jindrákom.

 

V roku 2018 spoločne založili trio M/Á/J, ktorého debutujúci album První květy (2019) produkoval opäť Pavel Richter. V súčasnosti naživo sprevádza divadelné predstavenie Solaris / Anything Goes (réžia Ewa Zembok) v pražskom Divadle X10. Za hudbu k divadelnej hre Posledné veci anjela (DAD Prešov, réžia Miloš Karásek) získal v roku 2003 ocenenie za najlepšiu scénickú hudbu sezóny 2003 na divadelnom festivale v Nitre.

 

Vystúpenie Dávida Kollára a Michala Kořána v Kultúrnom centre Museum - Barmuseum budú mať možnosť všetci nadšenci umenia zažiť už 15. novembra o 20-tej hodine. Podujatie je realizované s finančnou podporou Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.