Vytlačiť túto stránku
pondelok, 18 november 2019 22:37

Čo spája tunel Višňové s tunelom Korbeľka?

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Čo spája tunel Višňové s tunelom Korbeľka? Čo spája tunel Višňové s tunelom Korbeľka? Foto: WikiMedia

Slovenská obchodná a priemyselná komora, Žilina. Stanovisko k tlačovej konferencii z 15. novembra 2019 k tunelu Višňové v Bratislave.

Tunel Višňové bude predražený oproti pôvodnému dodávateľovi aj s jeho dodatočnými finančnými požiadavkami a bude postavený neskôr, ako plánoval aj s meškaním pôvodný realizátor. Z tunela Višňové odteká okolo 300-400 l/s pôvodne pitnej vody. Čo by za to dala Česká republika, ktorá pri týchto klimatických zmenách vysychá. Pôvodne pitná voda je teda kontaminovaná a tunel drénuje Malú Fatru.

 

Ako riaditeľ SOPK Žilina som presadzoval, aby pôvodný realizátor dokončil výstavbu tunela Višňové

 

Bývalý realizátor pýtal navyše okolo 120 mil. eur a s meškaním by dokončil tunel Višňové do roku 2021, cena by bola do 600 mil. eur. NDS teraz tvrdí, že to bude v roku 2023 a že určite neprekročia náklady stanovené expertom na 950 mil. eur. Takto sa bude zavádzať verejnosť a podnikatelia - však to bude lacnejšie ako expertná cena. Pýtame sa, čo je lacnejšie a užitočnejšie? Dokončiť tunel do roku 2021 a podnikatelia ho môžu využívať za 600 mil. eur alebo ho dokončiť možno v roku 2023 za 950 mil. eur. Predražená mreža za 235 000 eur, o ktorej informoval poslanec NRSR, je zdá sa len začiatkom a potvrdením nášho pragmatického názoru.

 

Keď sa v roku 2002 prerazil prieskumný tunel na D1 Višňové, Dzurindove vlády nepokračovali vo výstavbe tunela do Martina. Štrnásť rokov sme vyhadzovali peniaze štátu na konzerváciu a strážnu službu z daní aj podnikateľov. A teraz to NDS s ministerstvom opakuje. Podnikatelia a európski vodiči majú v úvodzovkách „radosť“ z výsledkov práce politikov pod Strečnom na tuneli Višňové. Ešte väčšiu v úvodzovkách „radosť“ prežívajú v súčasnosti podnikatelia a investori, keďže NDS v roku 2019 za účasti ministra a predsedu vlády zastavila výstavbu tunela Višňové smerom na Ružomberok - na najviac zaťaženom hlavnom európskom koridore transeurópskej siete po úseku Bratislava-Senec.

 

Ministerstvo dopravy má právoplatné stavebné povolenie na úsek Turany-Hubová, no Ministerstvo životného prostredia ustúpilo mimovládkam a úsek Turany-Hubová sa nestavia. Ide sa pri príprave od nuly. Vybrali trasu s tunelom Korbeľka, kde nie je stavebné povolenie. Tunel Korbeľka je oproti povrchovému variantu mimo zosuvného územia, ktorý má právoplatné stavebné povolenie od roku 2013 o 183 mil. eur drahší. Zdá sa, že NDS čaká, aby prepadlo (nie je to škandál? Mohli sme už jazdiť.)

 

Ministerstvo životného prostredia chce rokovať so samosprávnym krajom, aby im už vykúpené pozemky v šírke štvorprúdovky poskytlo na cyklotrasu. Takže na tomto „obchode“ sa podieľa nielen exekutíva, ale aj samospráva, aby sa stratili škody z našich daní. Vo Veľkej Fatre kadiaľ má prechádzať tunel Korbeľka, sú zásoby pitnej vody ešte väčšie ako v Malej Fatre a tiež je tam vysoké riziko, ako potvrdili aj hydrogeológovia, že sa voda vydrénuje.

 

Podnikatelia aj verejnosť majú riešenie, chcú na úseku Turany-Hubová diaľnicu aj vodu

 

Pri klimatických zmenách je šanca na tomto úseku mať oboje - rýchlejšie a s menšími nákladmi na investíciu a prevádzku. Kto za to môže. Mimovládky presadzujú pri tuneli Korbeľka kroky, ktoré môžu mať fatálne následky, za ktoré sa nebudú zodpovedať ony, ale politické strany, ktoré vedú ministerstvá. Je to chránená vodná oblasť, cez ktorú prechádza tunel Korbeľka. V Česku sa s mimovládkami súdia, u nás im ministerstvá ustupujú. Ohrozujú nám základ existencie a ekonomiky – kvalitnú  kojeneckú podzemnú vodu, ktorá sa dá piť bez úpravne.

 

Takže pri oboch tuneloch sa zdá, že existujú aj tunely iné. Hlavne, že jeden generálny riaditeľ ministerstva píše, že pre nich je priorita D3 a D1. Je to výsmech podnikateľom aj obyvateľom. Úseky D3 a D1 boli po roku 2000 v Žilinskom kraji odkladané vo výstavbe a postavili sa úseky štvorprúdovky na Slovensku pre 5000 áut za deň. Teraz je ich priorita z núdze cnosť. Nemali konzervovať úseky D1 a D3 po roku 2000? Najväčší reprezentanti firiem a investorov, priemyselné komory Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska vždy žiadali prioritne postaviť tunel Višňové v smere na Ružomberok a úsek D3 Brodno-Kysucké Nové Mesto. Jedna stavba sa zastavila, druhá sa odkladá ako posledná priorita. To je škandál.

Ján Mišura

Riaditeľ SOPK ŽRK

Najnovšie články od autora: Ján Mišura

Súvisiace články podľa značky