pondelok, 13 január 2020 20:46

Kalendár na rok 2020 pre Príbovce

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Kalendár na rok 2020 pre Príbovce Kalendár na rok 2020 pre Príbovce

Príbovce majú aj tento rok svoj vlastný obecný kalendár. Pripomína tri významné výročia obce, ktoré si v Príbovciach pripomenú v roku 2020.

Obec Príbovce vydala svoj prvý obecný kalendár na rok 2010 z iniciatívy vtedajšieho starostu obce. Aj po zmene vedenia obce v roku 2018 ostali verní tradícii a pokračovali vo vydávaní obecného kalendára. Kalendár bol  vždy spracovaný po tematickej ako aj vizuálnej stránke. V kalendári si dosiaľ našli miesto rôzne témy, sprostredkované prevažne obrazom, dokonca i tradičné jedlá príbovských gazdiniek a gazdov.

 

 

V roku 2016 obrázky ustúpili faktom a číslam, a tak dokumentovali dianie v obci. O rok neskôr kalendár predstavil významné osobnosti, ktoré sa pričinili o kultúrny, spoločenský či hospodársky rozvoj obce a niektoré dokonca ovplyvnili aj svetové dianie. V roku 2018 sa kalendár opäť vrátil k fotografiám s tematikou obce ktoré nafotili obyvatelia obce.  Kalendár na rok 2019 bol venovaný akademickému maliarovi Milanovi Johanidesovi.

 

 

A rok 2020 je venovaný významným výročiam ktoré si obec pripomína tento rok. 790. výročie prvej písomnej zmienky o obci, 130. výročie vzniku Dobrovoľného hasičského zboru a 90. výročie vzniku Telovýchovnej jednoty Dynamo Príbovce. Výročia si pripomína v kalendári prostredníctvom fotografií z minulosti, ale aj súčasnosti. Koncom roka 2019 bol bezplatne distribuovaný do príbovských domácností.

 

Ľubomír Žila

Prispievateľ Turiec Online

Nadšenec pre regionálnu históriu