pondelok, 03 február 2020 12:47

Potraviny Zrnko: Príďte si po to najlepšie z regiónu Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(14 hlasov)
Potraviny Zrnko: Príďte si po to najlepšie z regiónu Potraviny Zrnko: Príďte si po to najlepšie z regiónu

Zrnko – pod týmto názvom nájdete v Turci potraviny, ktoré ponúkajú výrobky od poctivých výrobcov a farmárov.

„Nakoľko sa poľnohospodárskej výrobe a prvovýrobe v družstve v Necpaloch venujeme už desaťročia, názov ZRNKO reprezentuje slovné spojenie „back to the roots“, čiže návrat ku koreňom, k prvovýrobe a k poľu, teda tam, kde sme doma,“ hovorí zakladateľ Jakub Grajciar. Zrnko teda predstavuje návrat k tradíciám, poctivosti a kvalite.

 

Založeniu značky Zrnko predchádzalo viacero vecí. Jednou z nich bolo presvedčenie, že kvalitných a výživných potravín je na Slovensku síce dostatok, no je ťažké sa k nim dostať. Často sa totiž ponúkajú ako „tovar pod rukou“. „Ďalším z dôvodov otvorenia predajní bolo zabezpečiť odbyt výrobkov z Mliečnej Farmy Necpaly. Pôvodne sme sa ich snažili umiestniť do reťazcov, no v tej dobe to nebolo jednoduché. Museli by sme ísť s cenou dole, kvôli čomu by sme nedokázali zabezpečiť aj udržateľnosť kvality. Rozhodli sme sa teda otvoriť našu vlastnú predajňu,“ vysvetľuje Jakub Grajciar.

 

Zámerom Zrnka je prinášať ľuďom na stôl kvalitu v podobe vlastných necpalských výrobkov, ale tiež vyhľadávať výrobcov z blízkeho okolia, ktorí podporujú myšlienku, že na prvom mieste je produkovať čo najvyššiu kvalitu pre spotrebiteľa. Veríme tomu, že kvalitu života v regióne môžeme zvýšiť práve tým, keď vyprodukovanú pridanú hodnotu v ňom i ponecháme (nevyvezieme von). Prácu tak majú v prvom rade ľudia v našom regióne - od výroby cez distribúciu až po predaj. Nakoľko však neexistuje región, ktorý by bol plne potravinovo sebestačný, vždy budeme musieť niektoré potraviny doviesť z iných lokalít, no boli by sme radi, keby toho bolo časom čo najmenej,“ dopĺňa manažér prevádzok Vojtech Vnučák.

 

 

Ak zákazníci žijúci v regióne kupujú aj lokálne vyrobené potraviny, nemusia sa dovážať cez pol Európskej únie, tým pádom sú čo najčerstvejšie. Vyprodukovaná pridaná hodnota sa tak z regiónu zároveň nevyvezie, čím sa zvyšuje bohatstvo domácich obyvateľov. Podniky môžu investovať, rozvíjať sa, zabezpečiť viac pracovných miest a tak priamo i nepriamo podporovať kvalitu a rozvoj života v regióne.

 

Prvou z našich pripravovaných aktivít v roku 2020 bude blog venovaný téme Spoznaj svoje jedlo, spoznaj svojho farmára. Ľudia by totiž mali vedieť, koho podporujú svojím nákupom a aký príbeh za jednotlivým výrobcom či výrobkom stojí,“ prezrádza Vojtech Vnučák. 

 

Zrnko nájdete v Žabokrekoch, no aj v centre mesta Martin

 

Jednu z prevádzok nájdete na konci obce Žabokreky, smerom na Necpaly. Zrnko tu funguje už tri roky. Druhá prevádzka sa nachádza priamo v centre – v priestoroch OC Galéria v Martine. Zrnko ponúka „všehochuť“ potravín, ktoré ľudia denne konzumujú – nájdete tu lokálne mlieko, mliečne výrobky, chlieb, mäso či čerstvo pomletú múku, z kvalitných zŕn, so šupkou a klíčkom.

 

potraviny-zrnko
potraviny-zrnko
potraviny-zrnko
potraviny-zrnko

 

Z Mliečnej farmy v Necpaloch, kde sa vyrábajú produkty prevažne z nepasterizovaného kravského mlieka, si môžete vybrať syrové nite, korbáčiky, uzlíky, jogurtové nápoje či kefír. V Žabokrekoch je k dispozícii aj mliečny automat s čerstvým surovým plnotučným mliekom, ktoré ponúka zákazníkom možnosť vyrobiť si doma maslo, jogurty, tvaroh či smotanu.

 

 

V ponuke nájdete aj chutné výrobky z kozieho a ovčieho mlieka od iných výrobcov zo Slovenska. „Kladieme však dôraz na to, aby sa títo producenti nachádzali čo najbližšie k nám. Ak by sme otvorili predajňu v inom meste, určite by sme predávali výrobky producentov z jeho okolia. Vieme, aké náročné je presadiť sa na slovenskom trhu, keďže podmienky veľkých reťazcov lokálnych výrobcov likvidujú. Týmto by som sa chcel prihovoriť výrobcom z Turca -  ak niečo vyrábate poctivo, budeme radi, ak sa nám ozvete, “ vyzýva Vojtech Vnučák. 

 

Zlepšenie dostupnosti kvalitných a poctivých výrobkov pre obyvateľov Turca

 

V prvom štvrťroku roka 2020 bude Zrnko spúšťať elektronický obchod, kde si zákazníci z pohodlia domova budú môcť jednotlivé produkty dopredu objednať a vyzdvihnúť pripravené a zabalené na niektorej z predajní. Zrnko tak pomôže hlavne tým zákazníkom, ktorí nemajú cestu do Žabokriek a radi by si zakúpili iné ako mliečne výrobky, pretože v OC Galéria sa zatiaľ predáva len mliečny program.

 

potraviny-zrnko
potraviny-zrnko
potraviny-zrnko
potraviny-zrnko
potraviny-zrnko

Ďaľšie informácie

  • Reklama: Reklama
Veronika Ladňáková

Prispievateľka Turiec Online

Idealistka, realizátorka aktivít v oblasti životného prostredia