utorok, 18 február 2020 18:08

Balíček z Martina putoval deťom do Grónska Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Balíček z Martina putoval deťom do Grónska Balíček z Martina putoval deťom do Grónska

V minulom roku som sa dostala do skupiny siedmich Slovákov z občianskeho združenia Mother Flower, ktorí mali možnosť zúčastniť sa ekologicky zameraného projektu „Back to Greenland“. Projekt s podporou Erasmus+ realizovala nezisková organizácia EXP. Nádherná príroda Grónska, ľadovec, soby, muflóny, to všetko nás očarilo, no zároveň sme boli zarmútení, keď sme videli výrazné dopady klimatických zmien a po kontakte s miestnou komunitou, aj množstvo sociálnych problémov.

O problémoch miestnych sa s nami rozprával aj riaditeľ školy. Vyjadril sa, že deti sú bohužiaľ často obeťami domáceho násilia, ako fyzického, tak sexuálneho. Preto trávia množstvo voľného času nielen v škole, ale aj v miestnej klubovni, kde sú často až do neskorých nočných hodín.

 

Po skončení základnej školy majú obmedzené možnosti, keďže v Grónsku je len jedna vysoká škola. Jej návšteva, či cestovanie do zahraničia na inú univerzitu, stojí rodiny nemalé peniaze. Úroveň vzdelania je na nízkej úrovni a pracovných možností nie je veľa. V dôsledku vysokých nákladov na prepravu, sú tu vysoké aj ceny potravín, oblečenia, či iných potrebných vecí, preto je život miestnych veľmi náročný.

 

V Grónsku je bežné, že dieťa po ukončení základnej školy začne s lovom zvierat, aby sa postaralo o rodinu. Môžeme sa však stretnúť aj s pytliactvom. Mäso tvorí prevažnú časť jedálnička, preto by sme tam márne hľadali vegetariánov. Veľkú podporu a pomoc majú deti zo strany učiteľov. Napriek tomu Grónsko zostáva krajinou s najvyššou mierou samovrážd a miestom, kde je majú mladiství problém s alkoholom aj užívaním drog.

 

Napriek tomu sú miestne deti úžasné, milé, trochu hanblivé a vyžarujú neskutočnú energiu. Určite by mali dostať šancu žiť perspektívny a naplnený život. Keďže odchodom z Grónska pre mňa, a určite ani pre jedného účastníka našej výpravy, projekt neskončil, veríme, že má zmysel spoločne vytrvať v úsilí niečo zmeniť a získané kontakty udržiavať.

 

Rozhodli sme sa preto poslať deťom prekvapenie v podobe balíka

 

Cesta balíka bola dlhá, no radosť v detským očiach, nám po jeho otvorení vyčarila úsmev na tvári. Obsah balíka tvorila najmä hmota na výrobu eko mydiel, keďže deti nimi boli nadšené počas našej návštevy Grónska. Ďalej tu boli sušené jabĺčka (handmade), nálepky, eko tašky Mother Flower a pár ďalších maličkostí.

 

 

Týmto chcem poďakovať za podporu nielen všetkým členom, ale aj mojím kolegom doktorandom z Katolíckej univerzity v Ružomberku. Dúfam, že ak sa problémy grónskej spoločnosti dostanú do povedomia verejnosti a kompetentných, časom nastane pozitívna zmena.

 

Veronika Ladňáková

Prispievateľka Turiec Online

Idealistka, realizátorka aktivít v oblasti životného prostredia