Reklama
piatok, 20 marec 2020 16:03

ŽSK distribuuje ochranné pomôcky do ambulancií, pomôže aj s karanténnym ubytovaním pre zdravotníkov Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
ŽSK distribuuje ochranné pomôcky do ambulancií, pomôže aj s karanténnym ubytovaním pre zdravotníkov ŽSK distribuuje ochranné pomôcky do ambulancií, pomôže aj s karanténnym ubytovaním pre zdravotníkov

Žilinský samosprávny kraj postupne distribuuje ochranné pomôcky priamo lekárom a agentúram domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Zároveň zabezpečuje dodanie rúšok a ďalších ochranných prostriedkov do zariadení sociálnych služieb.

Župa zatiaľ poskytuje ochranné pomôcky, ktoré dorazili zo Štátnych hmotných rezerv. Chirurgické masky, ochranné rukavice a návleky boli rozdelené lekárom primárneho kontaktu - všeobecným lekárom a pediatrom, a agentúram domácej ošetrovateľskej starostlivosti.  

 

Sústredili sme sa na to, aby sme ochrannými prostriedkami vybavili ľudí, bez ktorých by nebolo možné situáciu s novým koronavísurom zvládnuť a to sú naši zdravotníci. Žiaľ dodávka nepokrýva skutočné potreby. Žilinský samosprávny kraj aktívne pomáha pri zabezpečovaní ochranných pracovných prostriedkov. Snahou je vybaviť všetkých, ktorí ich potrebujú a k ním patria aj zamestnanci a obyvatelia zariadení sociálnych služieb a ďalší pracovníci župných zariadení. Do výroby rúšok sa zapojili tiež centrá sociálnych služieb a ja som im veľmi vďačná, že nám pomáhajú a robia, čo je v ich silách,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová. Župa začiatkom týždňa poskytla rúška vodičom prímestských autobusov a cestárom.

 

Krajské nemocnice odložili všetky plánované operácie a ambulantné zákroky

 

Poskytujú bezodkladnú zdravotnú starostlivosť. „Nemocnice máme pripravené, aby v prípade zhoršenej epidemiologickej situácie mali k dispozícií voľné lôžkové aj personálne kapacity. Pred nemocnicami a centrami zdravotnej starostlivosti sme vytvorili filtračné vstupy, aby sme pacientov s podozrením na nový koronavírus oddelili od ostatných pacientov a zdravotníckeho personálu a znížili riziko šírenia nákazy,“ uviedla riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

 

Krajská samospráva posilnila informovanosť o ochorení COVID 19 a pre verejnosť zriadila tri nové infolinky. Na otázky v súvislosti s ochorením odpovedajú dobrovoľníci z radov medikov, ďalší pomáhajú s monitoringom pacientov vo filtračných vstupoch do centier zdravotnej starostlivosti v pôsobnosti ŽSK. Žilinská župa je pripravená poskytnúť stredoškolské internáty ako núdzové karanténne ubytovanie. Na internátoch v kraji je k dispozícii 770 lôžok. Začínajú už slúžiť zdravotníkom, ktorí museli byť izolovaní a nechceli ohroziť svoje rodiny a ďalších.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn