utorok, 14 apríl 2020 07:19

Ohrozenú výrobu v žilinských papierňach Metsa Tissue zachraňuje Vláda SR a Žilinský samosprávny kraj

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Ohrozenú výrobu v žilinských papierňach Metsa Tissue zachraňuje Vláda SR a Žilinský samosprávny kraj Ohrozenú výrobu v žilinských papierňach Metsa Tissue zachraňuje Vláda SR a Žilinský samosprávny kraj

13.4.2020, Žilina - Produkciu žilinských papierní ohrozil pokazený stroj. Vláda SR a Žilinský samosprávny kraj spoločne s predstaviteľmi spoločnosti Metsa Tissue zorganizovali prílet špecialistov z Anglicka na jeho opravu a naštartovanie výroby.

Polovica produkcie žilinských papierní je zastavená kvôli nefunkčnému stroju, doma sa ocitlo 200 zamestnancov. Kľúčový stroj na výrobu hygienických potrieb dokážu servisovať a opraviť len špecialisti z britského Manchestru. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu vo svete a obmedzenie cestovať  sa papierne obrátili so žiadosťou o pomoc na Vládu SR.

 

,,Som veľmi rád, že sa nám podarilo v krátkom čase s ministerstvom dopravy, ministerstvom hospodárstva, úradom vlády a Žilinským samosprávnym krajom zabezpečiť prepravu týchto servismanov, ktorí dnes pred malou chvíľou pristáli. Firma zabezpečila pre pracovníkov samostatné ubytovanie so stravovacími jednotkami, kde budú odizolovaní od všetkých ostatných zamestnancov. Pracovné podmienky budú mať zabezpečené tak, aby neprišli do kontaktu so žiadnymi inými zamestnancami. Boli sme si tieto podmienky aj osobne pozrieť a musím povedať, že firma urobila maximum," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

 

 

Skupina odborníkov z Anglicka pristála na veľkonočný pondelok popoludní na Letisku Žilina, ktorého väčšinovým vlastníkom je od začiatku roka Žilinský samosprávny kraj. Na letisku ich bola okrem ministra vnútra privítať aj žilinská županka. ,,Som veľmi rada, že Žilinský samosprávny kraj prostredníctvom svojho letiska mohol flexibilne a veľmi rýchlo konať. Umožnili sme pristáť na letisku zamestnancom, ktorí budú pomáhať pri oprave stroja a spustení výroby hygienických potrieb, ktoré sú obzvlášť teraz  v čase koronakrízy veľmi žiadané," povedala županka Erika Jurinová. Výnimku na pristátie medzinárodného letiska v čase prísnych bezpečnostných opatrení v súvislosti s koronavírusom udelilo ministerstvo dopravy.

 

 

Pracovníkom z Anglicka boli odobraté vzorky certifikovaným laboratóriom. S opravou stroja začnú zajtra (v utorok), dovtedy by mali byť známe aj výsledky testov. Firma Metsa Tissue je jednotkou na slovenskou trhu vo výrobe hygienických potrieb. Dodáva 25% produkcie na slovenský trh, vyvážajú aj do Českej republiky, Maďarska, či Rakúska.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.