streda, 22 apríl 2020 14:20

Do rozvodne v Sučanoch sa vracajú elektromontéri

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Do rozvodne v Sučanoch sa vracajú elektromontéri Do rozvodne v Sučanoch sa vracajú elektromontéri

Jednou z kľúčových podmienok pre obnovenie prác bol fakt, že pri nich nedôjde k žiadnemu obmedzeniu odberateľov elektriny, teda k plánovaným odstávkam. 

SUČANY. Od pondelka 20. apríla pokračuje Stredoslovenská distribučná (SSD) s komplexnou rekonštrukciou Elektrickej stanice Sučany. Ide o uzlovú rozvodňu na úrovni veľmi vysokého napätia (110 kV) s nadregionálnym významom. Spoločnosť do nej plánuje investovať približne päť miliónov eur. Práce sa rozbehnú po niekoľkotýždňovej prestávke vynútenej koronavírusom. Energetici budú dbať na prísne bezpečnostné opatrenia. Pozitívom je, že sa väčšinou budú pohybovať na otvorenom priestranstve a v menších skupinách.

 

Naše aktivity v rozvodni sa zaobídu bez odstávok elektriny pre odberateľov a pre pracovníkov  sme pripravili bezpečné podmienky, takže sme sa rozhodli pokračovať. Je to veľmi dôležitá investícia, ktorú nie je možné odkladať. Je nevyhnutá z pohľadu bezpečnosti a stability dodávky elektriny v Martine a okolí. Zabezpečuje tiež distribučný prenos medzi regiónmi Liptov, Turiec a Považie,“ povedal Vladimír Svetlošák, manažér kľúčových projektov SSD.

 

Elektrická križovatka

 

Rozvodňa v Sučanoch patrí medzi najstaršie na Slovensku. Vybudovali ju spolu s Vážskou kaskádou. Okrem toho, že funguje ako križovatka viacerých stodesaťkilovoltových vedení, napája viacero menších transformovní. Je do nej vyvedený aj výkon z vodných elektrární v Sučanoch, Krpeľanoch a Lipovci. Od jej kondície závisí kvalita a bezpečnosť distribúcie elektriny vo viacerých okresoch od Žiliny až po Liptovský Mikuláš.

 

 

Rozvodňa má už svoje najlepšie roky za sebou, preto ak chceme eliminovať výpadky a udržať kvalitnú distribúciu, musíme v nej vymeniť väčšinu zariadení. Pre laikov to môže byť naoko nezaujímavá investičná akcia, ale to len preto, lebo zatiaľ všetko funguje. V opačnom prípade by to pocítili desaťtisíce odberateľov, a práve tomu sa chceme vyhnúť,“ vysvetlil Svetlošák.

 

O pár mesiacov dlhšie

 

Počas rekonštrukcie vybudujú energetici úplne novú prevádzkovú budovu, ktorá bude oproti pôvodnej väčšia. Vďaka tomu sa do nej zmestia všetky moderné zariadenia potrebné na jej automatické riadenie a zvýšenie bezpečnostného štandardu. Distribučná spoločnosť očakáva od modernizácie aj výrazné zníženie údržbových nákladov.

 

 

Rekonštrukciu rozvodne realizuje SSD s pomocou vlastnej špecializovanej divízie stavebnomontážnej činnosti, ale aj viacerých externých spoločností. „Pôvodný termín ukončenia sme museli kvôli mimoriadnej situácii a prijatým opatreniam posunúť o niekoľko mesiacov, ale mohlo by to byť niekedy v druhej polovici budúceho roka,“ odhadol manažér stavby.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.