štvrtok, 23 apríl 2020 11:25

Polopodzemné kontajnery sú v Martine realitou

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Polopodzemné kontajnery sú v Martine realitou Polopodzemné kontajnery sú v Martine realitou Foto: METRO, o. z.

Martin (22.04.2020) – Primátor mesta Martin Ján Danko spolu s obchodným riaditeľom spoločnosti Brantner Fatra, s. r. o. Petrom Kašubom dnes predstavili nové stojiská polopodzemných kontajnerov v meste. Po úvodných troch miestach v Priekope a Záturčí nové stojiská postupne pribudnú v každej mestskej časti.

Odpadové hospodárstvo je jednou z kľúčových oblastí fungovania samospráv, keďže priamo súvisí s kvalitou života obyvateľov. Mesto Martin sa rozhodlo dať nakladaniu s odpadmi nový rozmer vybudovaním stojísk na polopodzemné kontajnery. „Život na sídliskách je v dnešnej dobe často bojom o priestor. V mestských častiach pribúdajú autá, obyvatelia chcú využiť každú voľnú plochu, ale zároveň myslieť ekologicky čo sa týka budúcnosti. Jedným z najmodernejších riešení ako v týchto oblastiach ísť dopredu je budovanie stojísk na polopodzemné kontajnery. Tieto nádoby zaberajú len tretinu plochy kontajnerov pri rovnakom objeme odpadu, znižujú zápach z odpadu, sú zabezpečené proti vandalizmu a prispievajú k väčšej čistote okolia tým, že sa nedajú vyberať,“ vysvetlil primátor mesta Martin Ján Danko.

 

Mesto si od inštalácie polopodzemných kontajnerov sľubuje aj zníženie cien za vývoz odpadu, čo sa odrazí na znížení negatívnych vplyvov na životné prostredie a lepšiu separáciu. „Polopodzemné kontajnery sú súčasťou odpadové hospodárstva každého moderného mesta. Našim cieľom je, aby postupne pribúdali v každej mestskej časti. Verím, že Martinčania ocenia ich výhody,“ zhodnotil martinský primátor.

 

V Martine sú momentálne vybudované tri stojiská – na Ulici Aurela Stodolu v mestskej časti Záturčie, pri cintoríne na Kolónii Hviezda a na Ulici Matúša Dulu v Priekope. Na stojiskách sú zapustené kontajnery na komunálny a triedený odpad, pričom každý má objem 5 m³.

 

 

Kontajner sa skladá z vonkajšieho sila, zabudovaného v zemi a vnútorného vyberateľného kontajnera alebo vreca. Veko kontajnera je odlíšené podľa zberaného odpadu. Nadzemnú časť kontajnera tvorí obklad zhotovený z drevoplastu. Vyprázdňovanie je realizované vozidlom s hydraulickou rukou.

Mesto Martin

Tlačová správa

www.martin.sk

Výber redakcie