utorok, 28 apríl 2020 09:16

Jarné upratovanie na cestách v Žilinskom kraji

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Jarné upratovanie na cestách v Žilinskom kraji Jarné upratovanie na cestách v Žilinskom kraji

Mimoriadna situácia okolo nového koronavírusu život na Slovensku spomalila, ale nezastavila. V týchto dňoch sa na cestách v Žilinskom kraji vo veľkom realizuje čistenie komunikácií po zimnej údržbe. Prioritne sa obnovujú aj priechody pre chodcov.

Každoročne po zimnej údržbe začína Správa ciest ŽSK s jarným upratovaním ciest II. a III. triedy a na objednávku aj ciest I.triedy. Vozidlá zimnej údržby vystriedali zametače - upratujú cesty, čistia sa mosty, križovatky, či autobusové zastávky. V rámci bežnej údržby sa realizuje zrezávanie krajníc, čím sa zabezpečuje plynulé odvodnenie, výspravky výtlkov, oprava a údržba zvislého dopravného značenia. Pri odstraňovaní neporiadku na odpočívadlách popri cestách musia krajskí cestári zodpovednejšie pristupovať k ochrane svojho zdravia, aby boli chránení pred prípadnou nákazou novým koronavírusom.

 

Na niektorých úsekoch sa začalo aj s obnovou dopravného značenia, v prvom rade priechodov pre chodcov. Doposiaľ sú obnovené priechody napríklad na cestách v Hornom a Dolnom Hričove, Paštinej Závade, Žiline, Varíne, či v Gbeľanoch. Po zimnej údržbe priebežne kontroluje Správa ciest ŽSK stav ciest II. a III. a na základe toho pristupuje k opravám. ,,Prioritne boli na cestách odstránené výtlky a závady, ktoré najviac ohrozovali bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, postupne opravujeme ďalšie," povedal Pavol Liška, riaditeľ Správy ciest ŽSK.

 

Zima sa však definitívne nerozlúčila. Napríklad na Orave ešte v uplynulý týždeň zabezpečoval Závod Orava aj výkon zimnej údržby ciest v horských oblastiach a na horských priechodoch v okresoch Dolný Kubín, Námestovo, či Tvrdošín. ,,Stále nemôžeme počítať s plnohodnotným zapojením všetkých zamestnancov do bežnej údržby, nakoľko v nočných hodinách stále mrzne a teploty klesajú v týchto oblastiach až do -5 stupňov," vysvetlil Pavol Liška, riaditeľ Správy ciest ŽSK.

 

Čistenie ciest po zimnej údržbe vrátane horských prechodov by malo byť ukončené v máji

 

V súvislosti s jarným upratovaním  prichádza Žilinská župa s environmentálnou výzvou. Do procesu chce zapojiť dobrovoľníkov z radov študentov, zamestnancov i širšej verejnosti. Čistiť sa bude okolie cestných komunikácií a priľahlé okolie škôl. Prvým miestom budú okolia ciest od Žiliny po Strečno. ,,Z dôvodu prísnych bezpečnostných opatrení sa budeme zdržiavať v skupinkách dvoch - troch ľudí s dostatočných odstupom. Správa ciest ŽSK a Regionálna agentúra ŽSK zabezpečí všetky ochranné pomôcky, bezpečnostné prvky, náradie  a chutné občerstvenie. Z hygienických dôvodov vyzývame záujemcov, aby pokiaľ je to možné pricestovali vlastným autom. Náklady spojené s cestou budú preplatené," vysvetlil Marcel Rypák, koordinátor projektov pre mládež z RA ŽSK.  Čistiť sa bude v dňoch  28. - 29. 4. 2020 a 5. - 6. 5. 2020, vždy od 7:30 do 12:00.

 

  • Prihlásiť sa do výzvy je možné prostredníctvom formulára dobrovoľníkov, ktorý už mesiac získava posily na boj s koronavírusom a iné aktivity alebo priamo u kontaktných osôb, dotazník nájdete tu: https://bit.ly/2JZzowC
  • Kontaktné osoby: Marcel Rypák, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., +421 948 323 102
Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.