piatok, 12 jún 2020 09:37

Kniha Turca 2019 pozná už svojich víťazov, jedno z ocenení putuje aj do Príboviec

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Kniha Turca 2019 pozná už svojich víťazov, jedno z ocenení putuje aj do Príboviec Kniha Turca 2019 pozná už svojich víťazov, jedno z ocenení putuje aj do Príboviec

Turčianska knižnica v Martine, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, odovzdávala v stredu 3.6.2020 ocenenia 12. ročníka čitateľskej ankety o najzaujímavejšiu regionálnu publikáciu uplynulého roka „Kniha Turca 2019“.

V 12.ročníku tejto súťaže bolo nominovaných 42 knižných titulov, 19 nominácii v kategórii Beletria a 23 nominácií v kategórii Odborná literatúra. Medzi nominované knižné tituly v kategórii Odborná literatúra sa dostala aj publikácia vydaná Evanjelickým cirkevným zborom Príbovce s podporou Vlastivedného odboru Matice Slovenskej, ktorá zachytáva život a dielo človeka – kňaza Mgr. Jána Chalupku, 8.zborového farára pôsobiaceho v CZ ECAV Príbovciach v rokoch 1943 až 1997, teda neuveriteľných 54 rokov. Svojich cirkevníkov poznal od narodenia, denne sa s nimi stretával a sprevádzal ich životom – konfirmoval, sobášil a aj vyprevádzal na poslednej rozlúčke.

 

 

Čitateľská verejnosť mohla hlasovať dvomi spôsobmi - vypísaním hlasovacích lístkov, alebo prostredníctvom online hlasovania cez webovú stránku Turčianskej knižnice od 3.3. do 30.4.2020. Celkovo tak bolo odovzdaných 3 029 hlasov. Publikácia o živote a diele Jána Chalupku sa v tejto súťaži umiestnila na peknom 3.mieste v kategórii Odborná literatúra.


Kniha Turca 2019 - ocenení autori a ich publikácie

 

Kategória odborná literatúra

 

  1. miesto: Martin Ferenčík: Športoví veteráni Turca
  2. miesto: Lucia Časnocha Lúčanová: Infekcie novorodencov
  3. miesto: Ľubomír Žila: Predstavitelia a funkcionári Evanjelického cirkevného zboru augsburského vyznania Príbovce: Mgr. Ján Chalupka: 8. zborový farár pôsobiaci v Príbovciach v rokoch 1943-1997

 

Kategória beletria

 

  1. miesto: Vladimír Plica: Poľovníkove nezábudky
  2. miesto: Anna Ursíny-Jamrišková: Naháňanie tieňa
  3. miesto: Tereza Oľhová: Nespúšťaj oči z trate
Ľubomír Žila

Prispievateľ Turiec Online

Nadšenec pre regionálnu históriu