pondelok, 29 apríl 2013 16:00

Slovesná jar ani v tomto roku nesklamala! Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Slovesná jar ani v tomto roku nesklamala! Slovesná jar ani v tomto roku nesklamala!

Hlavný program 47. ročníka Slovesnej jari odštartoval 23. apríla (utorok) o 10. hod. v Biblickej škole v Martine Jarnou školou fantázie. Podujatie venované deťom a mládeži prilákalo do priestorov auly Biblickej školy takmer 200 detí, ktoré sa aj tentoraz dozvedeli veľa zaujímavých informácií o tajomstvách, záhadách a zaujímavostiach Turca.

Hlavnými hosťami programu boli: Jozef Tatár – turčiansky básnik a zberateľ povesti, autor knihy Turčianske povesti, Milan Horňák - archeológ, člen spoločnosti Via Magna archeologia a Dušan Kubička, aktivista Turčianskej bicyklovej skupiny JUS. Deti téma povestí a záhad zaujala, o čom svedčí nielen vysoká účasť na podujatí, ale aj fakt, že pre už spomínaných vzácnych hostí mali deti pripravené desiatky zvedavých otázok. Súčasťou podujatia bolo odovzdávanie cien deťom, ktoré sa aktívne zapojili do súťaží o Majstra ilustrátora a Majstra spisovateľa.

V tomto roku sa do súťaže so svojimi prácami zapojilo približne 200 detí z martinských základných škôl. Kolekciu kníh z produkcie Vydavateľstva Matice slovenskej, časopisy (Slniečko, Fľak) a propagačné materiály si z rúk riaditeľa matičného vydavateľstva Stanislava Muntága prevzali Veronika Paulovičková, Jessica Čerbáková, Nataša Jošková, Mário Ján Haliena, Jessica Rosenbergová a Adriana Benešová. Udelená bola aj kolektívna cena a to žiakom ZŠ Aurela Stodolu, v podobe 100 e poukážky na nákup kníh v kníhkupectve Martinus.

 

Program Slovesnej jari pokračoval v Turčianskej knižnici podujatím Žilinský kraj a jeho nevšedné dedičstvo (Turzo, Drotári, Gorali....). Prezentované boli dve najnovšie a jedna pripravovaná publikácia z produkcie Matice slovenskej, ktoré nám prezentovali autori: Pavel Dvořák a Miloš Jesenský, spolu s riaditeľom matičného vydavateľstva Stanislavom Muntágom. Stalo sa tak opäť za účasti širokej verejnosti, pre ktorú sú témy týkajúce sa našej histórie a tradícií zdá sa, stále veľmi aktuálne a obľúbené. Podujatie moderovala Zuzana Kmeťová, riaditeľka Turčianskeho kultúrneho strediska.

 

Prvý deň hlavného programu Slovesnej jari zavŕšila vernisáž medzinárodného výstavného projektu SNK pod názvom Detvan -  Slovenský spolok Detvan v Prahe (1882 – 2012). Podujatie sa uskutočnilo v priestoroch Slovenského komorného divadla za účasti zástupcov Matice slovenskej, Slovenskej národnej knižnice a mesta Martin. Výstavu odprezentoval jej kurátor Peter Cabadaj. O hudobný sprievod sa postarala kapela CABO v podobe zhudobnených básní Jána Smreka.

Tradičný festival slovenskej literatúry, knižnej kultúry a umeleckého slova pokračoval v stredu 24. apríla ďalším zaujímavým programom. Popoludní sa v Turčianskej knižnici uskutočnilo Stretnutie s autormi z vydavateľského okruhu Matice slovenskej a prezentáciou básnickej zbierky Jána Tazberíka Spod hladiny kameňa. Následne prilákal pozornosť milovníkov výtvarného umenia známy slovenský portrétista, akademický maliar Pavol Petráš z Liptovského Mikuláša, ktorý sa prezentoval v priestoroch Matičného domu v Martine portrétmi a štúdiami osobností slovenských dejín (sv. Cyril a Metod, Svätopluk, štúrovci, M. R. Štefánik, Aurel Stodola, A. Hlinka, M. Rúfus, a i). Záverečným podujatím druhého dňa festivalu, bolo podujatie s názvom Autori jednej knihy, na ktorom sa so svojou tvorbou prezentovali spisovatelia Ľubomír Kianička a Ján Cíger.

 

Program Slovesnej jari pokračoval vo štvrtok 25. apríla ďalšou nádielkou podujatí

 

V priestoroch Biblickej školy v Martine sa uskutočnilo podujatie pod názvom Proglas v súradniciach kultúry, na ktorom boli prezentované vydania Literárneho informačného centra, s kolokviom k prekladom a básnickým interpretáciám. Verejnosti sa predstavili: Mila Haugová, Anna Ondrejková, Dana Podracká (LIC), Marián Grupač (SLÚ MS) a Daniel Pastirčák.

V martinskom T-klube sa popoludní uskutočnila vernisáž výstavy fotografky Zuzany Pollákovej a prezentácia knihy M. Grupača Poltvin – 9 farieb klamstva. Program obohatilo aj vystúpenie hudobnej skupiny De la Prejt Crew z Čadce. Podvečer patril aj Autorskému čítaniu mladých autorov a odovzdávaniu ocenení literárnej súťaže o Cenu Š. Krčméryho. Podujatia, ktoré uviedol Michal Badín sa zúčastnil Pavel Hirax Baričák a „jeho“ dvorní autori Ján Marton, Ľubica Lju Mesárošová a Miroslav Kapusta.

Na Slovesnej jari sa aj v tomto roku prezentovali zahraniční hostia. V Turčianskej knižnici v Martine sa uskutočnila beseda s Vierou Benkovou, Miroslavom Demákom, Martinom Prebudilom a Vladimírom Valentíkom (Stará Pazova, Báčsky Petrovec – Vojvodina, Srbsko). V Turčianskej galérii bol verejnosti priblížený medailón už spomínanej slovenskej poetky Viery Benkovej z Báčskeho Petrovca a spisovateľky Etely Farkašovej z Bratislavy. V tých istých priestoroch sa popoludní konala aj vernisáž výstavy akademického maliara Pavla Čániho (z Vojvodiny v Srbsku) pod názvom Maľby a grafiky. Program 47. ročníka Slovesnej jari zakončil Autorský večer, ktorý sa po mnohých rokoch vrátil opäť do priestorov kina Strojár, kde sa v roku 1966 začala písať jeho história. Prítomní boli viacerí básnici i prozaici: Viera Benková, Gustáv Murín, Martin Prebudila, Jaroslav Rezník či Marián Tkáč. Program moderoval Peter Šesták, spoluúčinkoval Jozef Šimonovič.

Autor: Mgr. Eva Lacová, marketing MS, foto: Monika Babalová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn