pondelok, 29 apríl 2013 18:00

Mladí autori súťažili o Cenu Štefana Krčméryho Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Prvú cenu z rúk predsedu Matice slovenskej v kategórii poézia prevzala Oľga Gluštíková Prvú cenu z rúk predsedu Matice slovenskej v kategórii poézia prevzala Oľga Gluštíková

25. apríla podvečer sa v Turčianskej galérii konalo vyhodnotenie literárnej súťaže o Cenu Štefana Krčméryho. Podujatia sa zúčastnil Pavel Hirax Baričák, Ján Marton, Ľubica Lju Mesárošová a Miroslav Kapusta, ktorí sprevádzali program autorským čítaním.

Pri príležitosti 120. výročia narodenia Štefana Krčméryho bol vyhlásený 1. ročník literárnej súťaže pre mladých básnikov a prozaikov. Zúčastniť sa mohol každý s vekom do 35 rokov. Hlavným cieľom súťaže je podpora a rozvoj literárnej tvorby a vyhľadávanie nových talentov v radách mladých autorov, ktorí zatiaľ nepublikujú knižne. Táto celoslovenská literárna súťaž mala uzávierku v januári 2013. Prihlásilo sa viac ako 150 autorov. Každá zo zaslaných prác bola hodnotená odborne, medzi prácami sa našli pomerne silné a prepracované texty. Bolo teda z čoho vyberať.

Autorské čítanie v podaní Pavla Hiraxa Baričáka, Jána Martona, Ľubice Lju Mesárošovej a Miroslava Kapustu

Prvú cenu z rúk predsedu Matice slovenskej v kategórii poézia prevzala Oľga Gluštíková (foto v úvode článku). Autorka získava možnosť vydať svoj debut vo vydavateľstve Matice slovenskej. V posledných dvoch rokoch bol jej nástup na líniu súčasnej poézie tak markantný, že porota sa na prvom mieste v súťaži jednoznačne zhodla. Poézia v podaní Oľgy Gluštíkovej je moderná i citlivá zároveň a vôbec nezachádza do komerčnej sféry. Autorka vidí totiž svet vlastnými očami s využitím krásnej metaforickej predstavivosti a poéziu nie len píše, ale vytvára z nej svoj životný štýl. Prémiu v kategórii poézia získala Paulína Tholtová (nižšie). V kategórii próza bol ocenený Pavol Ičo a Michaela Hirtlová.

 

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn