nedeľa, 07 február 2021 12:45

Aj v Martine môže vzniknúť Zelená oáza Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(20 hlasov)
Aj v Martine môže vzniknúť Zelená oáza Aj v Martine môže vzniknúť Zelená oáza vizualizácia: Ing. Ivana Štigová

Spoločnosť Slovnaft, a. s. a Nadácia Ekopolis vyhlásili tento rok v poradí už 15. ročník grantového programu Zelené oázy. Spoločnosť Slovnaft, a. s. venuje do tohto ročníka programu sumu 60 000 eur, ktorá bude na základe hlasovania verejnosti rozdelená medzi najlepšie projekty. Jedným z nich môže byť aj projekt martinského občianskeho združenia Snílky, o.z. v mestskej časti Priekopa.

Našim zámerom je premena v súčasnosti nevyužívanej trávnatej plochy na verejný voľnočasový priestor komunitnú záhradu, ktorá bude slúžiť obyvateľom. Pri výbere drevín kladieme dôraz na rôznorodosť rastlinného materiálu, jednak z dôvodu zabezpečenia biodiverzity (pre hmyz, vtáctvo a pod.), a taktiež v rámci edukačných účelov. Dôležité bude vytvorenie tzv. jedlej časti záhrady - pestovanie zeleniny a iných plodín - ako podnietenie verejnosti k daným aktivitám, uviedla Alena Janotová, členka OZ Snílky.

 

Blízkosť niekoľkých materských a základných škôl záhradu predurčuje stať sa ideálnym útočiskom pre deti, kde si môžu osvojiť rôzne formy spoznávania prírody (prostredníctvom prezentácie permakultúrnych princípov, jedlej záhrady a vyvýšených záhonov), ako aj zábavy vďaka prvkom prírodného ihriska. Má potenciál stať sa výnimočným priestorom pre exteriérové aktivity - športové a relaxačné podujatia (jóga, pilates a podobne) ako aj miestom rozvíjania kultúrneho a spoločenského života (besedy, workshopy, koncerty...)

 

O podporu sa uchádzame z dôvodu, že ako občianske združenie sme v tejto lokalite s veľkou podporou jednotlivcov, firiem a organizácii vybudovali priestory coworkingu pre pracujúcich rodičov. Máme možnosť symbolicky sa odvďačiť mestskej komunite a zveľadiť aj priestor záhrady, ktorú máme v nájme, a ktorá bude prístupná všetkým obyvateľom neobmedzene. Spolupráca s profesionálmi v tejto oblasti je pre nás zárukou, že vytvoríme naozaj zmysluplné a udržateľné prostredie a skvalitníme tak život ľudí v tejto lokalite, dodala Janotová.

 

Hlasovanie prebieha do 16. februára 2021 na stránke www.oazy.sk a projekt komunitnej záhrady MAMAHRABE je možné nájsť medzi projektami Žilinského kraja.

 

Autor: OZ Snílky, PhDr. Anna Maršalová

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.