štvrtok, 02 máj 2013 00:00

Cantica oživila nádvorie Literárneho múzea SNK v Martine

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Cantica oživila nádvorie Literárneho múzea SNK v Martine Cantica oživila nádvorie Literárneho múzea SNK v Martine

Mesto Martin a Centrum kultúry MARTIN, n.o. pripravili v utorok 30. apríla koncert s príznačným názvom Jaroslávenie. Na nádvorí Literárneho múzea SNK sa predstavil špičkový spevácky zbor Cantica Collegium musicum, ktorý netradičnou formou privítal jar.

Profesionálny martinský zbor Cantica Collegium musicum je spevácky komorný zmiešaný zbor. Založený bol vo februári 1991, tvorivo nadväzujúc na bohatú hudobnú a umeleckú tradíciu mesta Martin. Prvým veľkým úspechom zboru bolo prvenstvo v celoštátnej súťaži vo Vranove nad Topľou v roku 1995. Cantica úspešne reprezentuje mesto Martin a Slovensko na mnohých podujatiach, spomeňme napríklad dávnejšie vystúpenie v Hoogeveene (Holandsko) pred holandskou kráľovnou v roku 2002, kam sa zbor opäť v roku 2005 vrátil na sériu koncertov.

 

V roku 2007, okrem množstva vystúpení na domácej pôde, prijala Cantica pozvanie do Ríma a Vatikánu, kde zbor koncertoval v Bazilike Svätého Petra i na audiencii pápeža Benedikta XVI. V júli 2010 získal zbor zlatú medailu na svetovom festivale zborového spevu Grand Prix 2010 Pattaya v Thajsku aj vďaka podpore Ministerstva kultúry SR.

 

Autor: Matej Bórik, Cantica Collegium Musicum © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn