Chyba

[sigplus] Kritická chyba: Priečinok obrázkov 2013/05/polna sa predpokladá ako relatívna cesta k základnému priečinku obrázkov špecifikovanom v administrátorskom rozhraní.

piatok, 03 máj 2013 13:16

Nezničiteľné stany a kuchyne Československej ľudovej armády

Ohodnotiť túto položku
(12 hlasov)
Nezničiteľné stany a kuchyne Československej ľudovej armády Nezničiteľné stany a kuchyne Československej ľudovej armády

[sigplus] Kritická chyba: Priečinok obrázkov 2013/05/polna sa predpokladá ako relatívna cesta k základnému priečinku obrázkov špecifikovanom v administrátorskom rozhraní.

Stany, náradie a poľná výstroj, ktoré sa používali počas cvičení Česko-slovenskej ľudovej armády sú známe a obľúbené aj dnes. Tylové zabezpečenie, kam patrí aj poľná kuchyňa či elektrocentrály, navrhoval náčelník výstrojnej služby, ktorý pred nástupom posádky na cvičenie najskôr preskúmal miesto a terén a následne vydal rozkaz na zabezpečenie výstavby tábora.

Z histórie ČSLA sú známe veľké vojenské stany, ktoré sa vyznačujú svojou odolnosťou voči poveternostným podmienkam. Najpoužívanejšími druhmi boli stany ZS-1, ZS-2 a S-65, tie boli určené pre posádku alebo slúžili ako skladové priestory. Veliteľský stan niesol označenie V-53 a slúžil na ubytovanie i kanceláriu. Hospodársky stan H-53 bol najčastejšie využívaný ako skladisko a mohol sa spojiť s rôznymi časťami.

Ak stany k dispozícii neboli, musel sa používať starý dobrý spacák alebo deky s celtou. Teplotná tolerancia spacákov ČSLA nie je presne známa ale ich použitie bolo vhodné v obdobiach, kedy teplota neklesala pod 10°C. Neraz sa však stalo, že sa používali počas cvičení, kedy bolo aj -15°C. V prípade, ak sa vojaci v rámci cvičenia dostali do terénu samostatne či v menších skupinách, museli zvládnuť aj nepriaznivé poveternostné podmienky a prežiť vo voľnej prírode. Výsadkári a prieskumníci absolvovali špeciálny výcvik prežitia, kam patrilo napríklad založenie ohňa, získanie potravy, sebaobrana, stavba a maskovanie prístrešku.

Vojsku nemohla v teréne chýbať kuchyňa PK-26H. Jej modernejšia verzia PK-60 mala aj špeciálny prístrešok s jedálňou. Polné kuchyne (PK) 26, 26H a 60 slúžili na prípravu stravy pre jednotky v počte 50 - 150 osôb. Samotná konštrukcia bola umiestnená na prívesnom podvozku. V kuchyni sa varilo pevným aj tekutým palivom - naftou.

Verzia PK 26 (vyššie) je vybavená tromi nerezovými kotlami s obsahom 75 litrov, v tejto verzii sa však jedlo zvyklo niekedy pripaľovať. Modernejšia kuchyňa PK-60 tento problém odstránila tým, že obsahuje jeden 50l kotol s dvojitým plášťom.

Na uskladnenie hotovej strany sa používali známe varnice označované ako 14 a 54. Hlavnou výhodou varnice 14 bola izolačná vrstva, ktorá udržala jedlo teplé na 65°C ešte štyri hodiny pri vonkajšej teplote -15°C. Pre menšie jednotky (5 - 12 osôb) bola ideálna verzia 54. Táto sa skladala z pláteného obalu, v ktorom boli uložené tri do seba zapadajúce kotlíky s vekom a príslušenstvo (doska, nôž, naberačka, varecha, otvárak na konzervy a vidlička).

{gallery}2013/05/polna{/gallery}

Okrem varníc boli štandardnou výbavou poľnej kuchyne aj termosky či mrazuvzdorný zásobník na vodu s objemom 800 litrov alebo samostatné vodné nádrže z pogumovanej tkaniny s objemom od 100 do 5000 litrov. K preprave vody sa používala aj 1000 litrová cisterna na dvojkolesovom podvozku. Jej telo tvoril sklolaminát a izolačná vrstva, čím a dosiahlo, že voda nezamrzla ani pri -20°C po dobu 24 hodín.

Pri väčších cvičeniach sa po obhliadke terénu zabezpečilo navezenie štrku do priestoru táboru Tatrou 148. Štrk sa použil pod stany, na chodníky a cesty. Vybavenie stanov bolo zložené z typizovaných dielov. Väčšie stany boli vybavené aj otepľovacou vložkou a oknami z plexiskla. Kúrenie v kachliach s lapačom iskier zabezpečovala dozorná služba. V miestach, kde sa spalo, sa nachádzali kovové postele s matracom, podhlavníkom a zelenou plachtou. Ku každej posteli bola aj stolička a jeden či dva stoly. Za stanovým táborom sa nachádzali dve 15kVA elektrocentrály, pričom vedenie bolo položené prostredníctom poľných káblov do všetkých stanov.

Všetky súčasti tylového zabezpečenia a poľnej výstroje je možné objednať v spoločnosti MSM Martin, ktorá prevádzkuje armyshop aj elektronický obchod. Zákazníci nájdu v obchode najnovšie druhy vojenských batohov, obuvi, kvalitné náradie, pomôcky, ďalekohľady alebo vojenské svietidlá. MSM Martin prevádzkuje veľkosklad na Kollárovej ulici v Martine a kamenné predajne v Ružomberku a Nitre.

 

Web: MSM Martin

Eshop: Obchod s armádnym tovarom

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Reklama

Doprava v regióne