nedeľa, 05 máj 2013 00:00

Lettrichovci v Národnej rade Slovenskej republiky

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Lettrichovci v Národnej rade Slovenskej republiky Lettrichovci v Národnej rade Slovenskej republiky

Akademická debata je výmena názorov na vopred pripravenú alebo nepripravenú tézu. Trojčlenné tímy sa venujú spoločensky aktuálnym témam, napríklad: Občianska neposlušnosť nepatrí do demokracie, Slovenský zdravotný systém by mala pokrývať jedna štátna poisťovňa, Štát by mal dotovať celoštátne tlačené médiá.

Tímy si pripravia svoj model riešenia z pohľadu súhlasu alebo nesúhlasu, venujú sa organizácii reči, argumentácii, refutácii (vyvráteniu argumentov opozičného tímu), krížovým výsluchom a prezentácii. Všetko sledujú a zaznamenávajú rozhodcovia, ktorí určia víťaza podľa kvality spomínaných piatich prvkov debaty. Debata pestuje kritické myslenie, schopnosť triediť a zhodnotiť informácie, rozvíja všeobecný rozhľad. Známymi debatérmi akademickej debaty boli Bill Clinton, Woodrow Wilson, Richard Nixon, Kofi Annan, Nelson Mandela a iní.

 

Na Slovensku sa akademickej debate venuje Slovenská debatná asociácia, ktorá počas školského roku organizuje pre stredoškolských študentov v rámci Slovenskej debatnej ligy štyri postupové turnaje. V tomto školskom roku sa na nich zúčastnilo 105 tímov. Tímy s najlepším umiestnením postúpili medzi 22 najlepších, medzi nimi boli aj tímy z Martina, Gymlet1 v zložení Zuzana Bobová, Slavomír Sovík, Jakub Straka a Gymlet2 - Michal Sojka, Tomáš Ladňák, Lucia Valachová. Úspešné tímy patria do Debatného klubu Gymnázia Jozefa Lettricha v Martine pri CVČ Kamarát, ich trénerkou je Mgr. Judita Poliačiková.

 

Spomínaných 22 tímov bojovalo v dňoch 27. a 28. apríla 2013 na pôde Gymnázia Jána Papánka na Vazovovej ulici v Bratislave o postup do Finále Slovenskej debatnej ligy. Do finálovej debaty postúpil Gymlet1, ich súperom sa stalo Súkromné bilingválne Gymnázium C. S. Lewisa v Bratislave. Finálová debata sa odohrala 29. apríla 2013 v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky na Župnom námestí v Bratislave pred úspešnými debatérmi, vedením Slovenskej debatnej asociácie, pozvanými hosťami a samozrejme siedmimi rozhodcami. Lettrichovcom ušlo víťazstvo len o vlások, prehrali 4:3, a tak obsadili druhú priečku na Slovensku. Gymlet 2 skončil na 10. mieste. Študenti dôstojne reprezentovali školu, Martin aj Turiec v NR SR. Blahoželáme!

Autor: Gymnázium Jozefa Lettricha © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Reklama

Doprava v regióne