utorok, 28 september 2021 21:03

Ako bude vyzerať doprava okolo Námestia S. H. Vajanského po vybudovaní NEO City Martin? Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(11 hlasov)
Ako bude vyzerať doprava okolo Námestia S. H. Vajanského po vybudovaní NEO City Martin? Ako bude vyzerať doprava okolo Námestia S. H. Vajanského po vybudovaní NEO City Martin? text: Mesto Martin, foto: KKA - Kašovský Kostka Architekti

V Martine na mieste bývalej Neografie v budúcnosti pribudne objekt NEO City, ktorý do značnej miery ovplyvní dopravu v celej oblasti vrátane Námestia S. H. Vajanského.

Žilinská univerzita pre mesto vypracovala štúdiu ako bude doprava vyzerať a taktiež vydala niekoľko odporúčaní. V rámci novovybudovaného projektu sa uvažuje o vzniku 600 parkovacích miest. Analýza vyvolaného dopravného zaťaženia preukázala značné navýšenie dopravy v sledovanom území. Realizácia projektu NEO City Martin predstavuje priťaženie cca 200 vozidiel v popoludňajšej špičkovej hodine. Doprava však bude vzhľadom na funkčnosť objektu v podobných hodnotách rozložená aj v priebehu celého dňa. Z uvedeného dôvodu je nutné v maximálnej miere eliminovať negatívny vplyv na územie v blízkosti historického centra mesta Martin.

 

Variant bez podzemných garáží pod Vajanského námestím čiastočne zlepší dopravnú situáciu na križovatke Záborského – Hviezdoslavova a križovatke K6 Štefánikova – Záborského, ktorá však nie je z dopravného hľadiska kritickou. Na druhej strane eliminuje vytvorenie pešej zóny popri Vajanského námestím. Napriek realizácii uvedených opatrení nie je možné zabezpečiť plnohodnotnú funkčnosť dopravného systému v sledovanom území. Zvýšenie dopravného zaťaženia o cca 200 vozidiel v špičkových hodinách ovplyvní nepriaznivo zaťaženie v sledovanom území centra mesta. Kritickým prvkom sú však križovatky, čo preukázalo aj ich kapacitné posúdenie.

 

Zdroj: Mesto Martin

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.