piatok, 22 október 2021 11:24

Výmena filtrov: Základná starostlivosť o vozidlo, ktorú nemôžete zanedbať

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Výmena filtrov: Základná starostlivosť o vozidlo, ktorú nemôžete zanedbať Výmena filtrov: Základná starostlivosť o vozidlo, ktorú nemôžete zanedbať

Výrazný vplyv na životnosť filtrov má najmä štýl jazdy a prostredie, v ktorom automobil využívame. Podstatná je však aj kvalita prevedenia jednotlivých filtrov a servisný interval, ktorý sa pohybuje podľa typu vozidla.

Štandardným zvykom je výmena filtrov po kúpe vozidla z druhej ruky. Pokiaľ nie je auto „z rodiny“ alebo nemáte dostatočne overený jeho pôvod a predošlého majiteľa, je výmena oleja a filtrov prvým servisným úkonom, s ktorým by ste mali osloviť svojho mechanika.

 

Olejový filter vymieňame vždy spolu s motorovým olejom

 

Motorový olej vymieňame na základe predpísaného servisného intervalu výrobcom. Nevyhnutnosťou je aj výmena filtra oleja, čím predchádzame vytváraniu a usadzovaniu nečistôt v olejovom vedení a priestoroch bloku motora. Pri výmene nezabudnite na reset servisného intervalu a označenie výmeny nálepkou v motorovom priestore – predídete tak nechcenému zabudnutiu na ďalší termín.

 

Vzduchový filter si zaslúži zvýšenú pozornosť

 

Čistenie nasávaného vzduchu do motora je kľúčové pre správne spaľovanie v motore, má vplyv na spotrebu aj výkon. Napriek tomu, že interval na výmenu býva individuálny, odporúčame výmenu vykonať spolu s olejovým filtrom. Podstatná je aj priebežná vizuálna kontrola vzduchového filtra, ak máte za sebou dlhú cestu v prašnom alebo znečistenom prostredí. Ak sa filter pretrhne, hrozí poškodenie motora pri nasatí väčších nečistôt.

 

Ilustrácia prevzatá z webu www.autodielyexpert.sk

 

Čerstvý vzduch v kabíne ocení každý

 

Kabínový filter býva často pri servisnom intervale opomínaný. Je však dôležitou súčasťou komfortného systému vo vozidle a predovšetkým komfortu posádky. Mnohé filtre obsahujú aktívne uhlie, ktoré odstránia zápachy z vonkajšieho prostredia. Funkčný filter zároveň tvorí bariéru proti zahmlievaniu okien a tvorbe vnútornej námrazy počas chladných mesiacov.

 

Nečistoty z nádrže do motora nepatria

 

Palivový filter slúži ako bariéra pred nasatím usadenín z nádrže. Zadržiava drobné nečistoty, hrdzu aj kondenzované kvapky vody. Interval výmeny býva rôzny, no vhodný termín je vždy počas „malého servisu“, teda kompletnej výmeny filtrov vo vozidle naraz.

 

Filtre sú aj v prevodovke, kedy ich meniť?

 

Napriek často zaužívanej fráze, že olej v prevodovke slúži ako doživotná náplň, nie je to tak. Slovom doživotná sa v tomto prípade myslí skôr predpísaná životnosť prevodovky, čo môže byť podľa štýlu jazdy aj desať rokov. Výmena olejovej náplne v prevodovke, či je automatická alebo manuálna, prebieha zároveň s výmenou filtra. Všeobecne sa odporúča realizovať výmenu každých 60 000 kilometrov. Ak ste kúpili vozilo z druhej ruky, určite vykonajte túto výmenu čo najskôr, keďže v minulosti sa olej v prevodovkách naozaj považoval za „doživotný“.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.